fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Near to the Sea

Õpetajad Lissabonis Euroopa kultuuripärandit uurimas

Tänavu 13.–19. märtsil viibisid Audentese Erakooli bioloogiaõpetaja Külli Relve ja geograafiaõpetaja Meelis Muuga Erasmus+ programmi raames Lissabonis õpirändekursusel „Near to the Sea – Lisbon“, mida korraldas MTÜ nimega Chain (Cultural heritage activities and institutes network; www.chain.eu). Chain-kursusi korraldatakse erinevates Euroopa riikides ja nende läbiv idee on Euroopa kultuuripärandi lõimimine haridusse ja koolihariduse tuginemine kohalikele kultuuriväärtustele. Kursuste algataja ja hing – ajaloolane, õpetaja ja koolitaja Fokko Dijkstra Hollandist alustas rahvusvaheliste kultuuri- ja haridusprojektidega juba 90-ndatel. Seega on Chain-kursustel üsnagi väärikas ajalugu.

Euroopa identiteedist rääkides on üheks võimaluseks paljude teiste hulgas vastandada mereäärsete riikide ja linnade kultuurilugu sisemaa omaga – kuidas kajastub mere mõju kirjanduses, heli- ja maaliloomingus, kuidas mereäärsed maastikud mõjutavad arhitektuuri, luulet, aga ka ajalugu ja inimeste eluviisi, ja kuidas seda kõike kooliharidusega saab siduda. Oma geograafilise asukoha ja maadeavastusliku ajaloo tõttu sobis Portugal sellise kursuse jaoks imehästi. Kursuse käigus saadi ülevaade kohalikust kultuuriloost, külastati muuseume, kunstisaale, suurkujudega seotud paiku, loodusobjekte ja arhitektuurimälestisi. Et tegu oli siiski haridusliku kursusega, siis oli iga külastus seotud mõne harjutusülesande täitmise või didaktilise võtte tutvustamisega. Nii tuli kehastuda kuulsateks kultuuritegelasteks või poliitikuteks, joonistada ajalooliste sündmustega seotud paiku või tõlkida lõike kuulsa Fernando Pessoa poeemidest emakeelde.

Kursusepaik, Lissabon, on kontrastide linn – põnevad mõjutused Euroopast ja Aafrikast, ladina ja mauri pärandist. Rassiliselt on rahvastik mitmekesine.

Linnapildis on palju kenasid kahhelkividega kaetud maju ning paekivi ja musta vulkaanilise kivimustriga tänavaid. Turiste on tohutult, kuigi kohalikud ütlevad, et hooaeg on alles algamas.

Inimesed on lahked, aga kohati pealetükkivad. Kõndides tänaval astuvad nad ette ja kutsuvad söögikohtadesse. Lisaks südalinnale külastati Belémi linnaosa, mis on kuulus oma kloostri tõttu. See on kolossaalne dekoorirohke ehitis 16. sajandist. Kloostrisse on maetud üks kuulsamaid Portugali (tegelikult baski päritolu) maadeavastajaid Vasco da Gama.

Paljud kohalood tiirlevad 1755. aasta maavärina ümber. Oli see ju inimajaloo suurim looduskatastroof Euroopas. Peale seda sündis linn, mida on nimetud tolle aja modernseimaks Euroopa linnaks. Teine läbiv teema oli nende kangelaslik, aga meie kui väikerahva jaoks vastuoluline koloniaalajalugu. Omapärane, Portugali mõjutanud ajaperiood on diktaatorluse ajastu 20. sajandil. Sellest on säilinud propagandistlikke pilte ja ehitisi (nt vanas reisisadamas). Need on justkui segu meie linnahallist ja stalinistlikest hoonetest.

Lisaks Lissabonile külastati ka Sintrat, maalilisel maastikul asuvat vana väikelinna. Sintra alale jääb ka Mandri-Euroopa läänepoolseim punkt Roca neem. Sealt avanesid kenad vaated paekivikaljudele, mis erinevad tunduvalt meile tuttavatest klintidest Põhja- ja Lääne-Eestis. Tänu korraldajatele saadi eksklusiivselt külastada 80 meetri kõrgusel kaljul paiknevat Roca tuletorni.

Kuna korraldajate hulgas oli ka kohalikke, siis oli sellest palju kasu. Nad oskasid näidata põnevaid „nurgataguseid“ ja söömas olles tellisid grupile rahvusköögi roogasid, mille võtmise peale turistina ei tulekski.

Kursus oli väga inspireeriv, laiendas silmaringi, aitas paremini mõista Euroopa identiteeti, pakkus konkreetseid ideid, mida igapäevases koolitöös kasutada, ja kujundas oskust, kuidas õpetades alati laiemat pilti silmas pidada. Soovitame Chain-kursusi kõigile avastamishimulistele kolleegidele, kes tahavad mõelda ja tegutseda rutiinivabalt, kinnitasid õpetajad üksmeelselt.

Külli Relve
bioloogiaõpetaja

Meelis Muuga
geograafiaõpetaja

Jalus