fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

5. klasside õppekäik lõngapoodi

04.12.2020

Novembri alguses käisid 5. klasside õpilased koos käsitööõpetaja Anneli Matalojaga juba tavapäraseks saanud õppekäigul lõngapoes. Selline õppekäik toimub igal aastal 5. klassidega enne kudumisteemaga alustamist. Miks selline õppekäik vajalik on, sellest kirjutasid õpilased väikese jutukese. Siinkohal avaldame Else kirjutatud kokkuvõtte:

Käisime käsitöötunnis õppekäigul Lianne lõngapoes.
Seal saime näha erinevaid lõngu ja vardaid ning muid töövahendeid. Meile räägiti ka, et missugused lõngad üldse olemas on ning millest neid tehakse, saime vaadata ning katsuda erinevaid materjale.
Mulle meeldis see käik, sest mul kodus ei tehta käsitööd ning ma ei olnudki nii palju lõngasid näinud ja sain palju uut ja huvitavat teada nii lõngade kui ka töövahendite kohta.
Lõngadest saab teha erinevaid asju- salle, kampsuneid, mütse, kindaid. On olemas palju materjale, millest lõnga tehakse – alpakade villast, lambavillast, kashmiirisegust, angooravillasegust ja erinevatest segudest, mis muudavad lõnga läikivamaks, vastupidavamaks. Alpakade villasegust saab hästi sooje ja pehmeid kudumeid, kashmiirisegust udupeeneid ja eriti luksuslikke asju. Inimeste nahk on erineva tundlikkusega, ning seetõttu peab olema ka erinevatest materjalidest lõnga, et kõik leiaksid sobiva. Külmema ilmaga tahame soojemaid riideid ning selleks saame soojemaid ja paksemaid lõngasid valida. Ka on olemas jämedamaid ja peenemaid lõngasid, et saaks erineva jämedusega koega asju teha.
Vardaid on olemas samuti erineva jämeduse, pikkuse ja materjaliga. Jämedama ja venivama koe jaoks kasutatakse jämedamaid vardaid ja paksemat lõnga. Materjalidest kasutatakse kõige rohkem – puitu (kerged vardad), alumiiniumit (kerged vardad), rauasulamit (rasked vardad ja hästi libedad), Inimesed koovad ka erineva tugevusega silmustega ning näiteks puidust vardad võivad pooleks murduda, kui liiga tugevaid silmuseid teha. Raskemad rauasulamist vardad võivad jälle kudumi seest välja kukkuda. Seepärast peabki olema palju võimalusi, et kõik saaksid endale ja oma kudumile sobivad valida.

Jalus