fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

6.b klass matkas Astangul ning uudistas Stockholmis

14.06.2019

Mai lõpus võttis 6.b klass koos vanematega ette traditsioonilise klassimatka. Matka viis läbi Laternamatkade matkajuht Mihkel Reile. Marsruudiks oli Astangu – salapärane maa-alune maailm! Laternamatk on sportlik rännak, mille raames külastatakse põnevaid ja omanäolisi paiku, kuhu inimesed tavaliselt ei satu.

Seekord koguneti endise autoturu taga, et alustada tervislikku vabas õhus toimuvat jalutuskäiku. Matkama oli tulnud 10 peret koos emade, isade, õdede ja vendadega. Kuna enamus neist kas õpivad Audenteses või on juba meie kooli lõpetanud, siis oli jällenägemise rõõm suur ning kallistamisi jagus kuhjaga. Matka alguses sai iga osaleja käsiraadiojaama, millest sai terve matka jooksul kuulda giidi vahendusel huvitavaid fakte ja lugusid nende paikade ajaloost ning kujunemisest. Meie giidi teadmised olid siin tõesti ammendamatud ja põnevad.

Matkajuht viis meid Astangu endistele sõjaväealadele, kus saime uudistada militaarpärandit ja Peeter Suure Merekindluse koobasladusid. Samuti käisime ära endise Mäepealse küla varemetel, vaatasime Tallinna ainukest kärestikku ning nautisime metsikut loodust.

Mis kõik selles metsas varjul oli, üllatas tervet matkagruppi. Metsas olid peidus Peeter Suure Merekindluse mererinde kesklaskemoonalao tunnelid ehk Astangu koopad. Need on 200 m pikkused maa-alused tunnelid, millest meie läbisime taskulampide valgel kaks. Giidi jutu järgi plaaniti selliseid tunneleid rajada kokku 39, mis muidugi ei teostunud. Matka keskel ootas meid ka kosutav teepaus ning hästi maitsesid ka piknikupalad. Matka pikkus on ligikaudu 6 km.

Matk oli tõesti põnev ja elamusi pakkuv nii lastele kui ka suurtele ning seetõttu tekkis suur huvi Laternamatkade teiste retkede vastu. Meie klassi matkatraditsiooni alustas algklassides õpetaja Krista Kinkar ja nüüd jätkab seda praegune klassijuhataja Tiia Pällo.

Sügisel jälle kõik koos matkale!

6.b klass valis oma klassi lõpuväljasõiduks laeva- ja linnareisi Stockholmi. Koos õpilaste ja klassijuhatajaga tuli kaasa ka lapsevanem Evelin Bötker, kes oli reisil suureks abiks!

Reisi planeerisime ise ilma giidita. Eesmärk oli ise hakkama saada ja oma sotsiaalseid- ja inglise keele oskuseid kasutada ja arendada. Terve reisi jooksul oli lastel erinevaid ülesandeid nii laeval kui ka linnas. Paul ja Sander planeerisid esimesel õhtul klassile laeval mängude õhtu. Nad tutvusid kruiisilaeva Baltic Queen pardainfoga. Andsid infot, kus saab laeval midagi vahvat teha ja milline on programm. Nad viisid klassi ka puidumängude saali, kus sai mängida erinevate põnevate puidust lauamängudega.

Stockholmi jõudes suundusime bussile. Patrik suhtles siin julgelt inglise keeles bussijuhiga. Kuhu buss sõidab, millises bussipeatuses maha peame minema, kust peatuste nimesid jälgida ja muidugi kasutas viisakusväljendid. Vasa muuseum on väga külastatav koht Stockholmis, kus käib palju huvilisi. Seal aitas Marlon koos Joosepi ema Eveliniga leida gruppidele mõeldud sissepääsu ja suhelda kassas inglise keeles. Vasa muuseum on üks põnev koht, mida soovitame kindlasti külastada ja uurida. Seal tegid väikese ülevaate ja tutvustasid lühidalt Vasa laeva lugu Hugo ja Dever. Muuseumis oli õpilastel ülesanne paari kaupa koguda infot õhtuseks viktoriiniks ja leida ise küsimused ja vastused laeva teemadel: hukkumise põhjus, meeskond, laeva ehitus, miks Vasa ehitati, laeva ülestõstmine, relvastus laeval, skulptuurid laeval, laeva seisund ja muud huvitavad faktid. Muuseumi poes tuli arvestada, et siin kehtib hoopis SEK ehk Rootsi kroon. Tuli arvutada raha kurssi ja võrrelda, kui palju asjad eurodes maksaksid.

Edasi sõitsime väikepraamiga järgmisele saarele, et jõuda kuningalossi juurde. Meid hämmastas, et veeliiklus on Stockholmis väga tihe. Seal sõidavad suured kruiisilaevad, praamid, purjekas, väikesed paadid ja ka vesijalgrattad. Kõik liiklusvahendid said seal hämmastavalt sõbralikult ja viisakalt hakkama. Kuningalossi juures oli just vahtkonnavahetus ja meist ratsutas mööda uhkes vormis esinduslik ratsarügement. Disha ja Iris tutvustasid meile kuningalossi hoonete lugu ja stiile ning jagasid infot Stockholmi linna kohta. Lisette ja Marleen tutvustasid kuningapere ajalugu ja praeguseid monarhe.

Pärast kuningalossi ümbrusega tutvumist läksime sõitma vahva Ocean Bussiga. See on omapärane sõiduriist, mis sõidab nii maal kui ka meres. Tore giid tutvustas meile linna, kuulasime kohtadega seotud muusikat sh Rootsi ansamblit ABBA, saime teada humoorikaid lugusid Rootsiga seotud inimestest – Astrid Lindgrenist ja Pippist. Bussi juhtis ehtne ja mehine kapten. Stockholmis kogesime sõitmist mitmete ühistrantspordi vahenditega: buss, praam, metroo, kuhu tuli ikka väga sügavale maa alla sõita.

Stockholmis on Eestiga võrreldes ühe tunnine ajavahe, millega tuli arvestada. Kõik lapsed olid tõesti väga tublid, alati õigel ajal kohal ja oskasid ajavahega arvestada ning kui vaja, võeti ennast kokku ja liiguti kõik ühtse meeskonnana. Õhtul laevas sõime koos mõnusalt kõhud täis, puhkasime, nautisime laeva meelelahutusprogrammi, milleks oli Mongoolia ja Hiina tsirkus, võtsime osa kokteilikoolitusest ja lasime teha näomaalinguid. Carolin ja Lisette koostasid ja korraldasid laeval Vasa viktoriini. Parimad said muidugi ka magusad auhinnad.

Kõik said välismaal käimise kogemuse võrra rikkamaks ja arendada oma sotsiaalseid oskusi.

Jalus