Uudised
ERAKOOL
8. klassid külastasid Ikoonimuuseumi
04.01.2023
8. klassidel oli unikaalne võimalus kuulata kontsert-loengut õigeusu kultuurist ning vene religioossetest lauludest vanalinnas asuvas Ikoonimuuseumis. Kontserdil esines kuulus ansambel Orthodox Singers kunstilise juhi ning kooridirigendi Valeri Petrovi juhendamisel. Üritus hõlmas ka ekskursiooni hubases Ikoonimuuseumi mitmes saalis. Kontsert-loeng toimus vene keele ja muusikaõpetuse lõimingu raames. Projekti eesmärgiks oli tutvustada noortele vene religioosset muusikat, õigeusu traditsioone ning võrrelda neid luterliku ja katoliikliku liturgiaga.
Muuseumi kollektsioon koosneb 800 pühapildist, kus on esindatud erinevad stiilid ja koolkonnad, vanimad on pärit 16. sajandist. Muuseumi tuumiku moodustavad vanausuliste poolt loodud ikoonid, sealhulgas ka maailma kõige esinduslikum kollektsioon Eesti tuntuima ikoonimaalija Gavriil Frolovi töökoja töödest. Ekskursioonil said noored palju teada Jumalaema ikonograafiast või Kristuse sümbolitest, jumaliku geomeetriast ja õigeusu sakraalse ruumi ülesehitusest, värvidest, surma mõistest ikoonidel või erinevate pühade ikoonidest (ülestõusmine, jumalaema uinumine, jõulud jne), samuti sümbolite tähendusest ning viimsest kohtupäevast.
Ekskursiooni viis läbi kunstnik, restauraator ja ikooniloolane Orest Kormašov. Muusikalist osa täitis ansambel Orthodox Singers Valeri Petrovi juhatusel. Muusikaline kava oli valitud nii, et see oleks ekskursiooni temaatikaga kooskõlas. Ansambel illustreeris loengut vene õigeusklike hümnidega, armulauludega ning palvetega. Viimaste aastate jooksul on ansambli repertuaarile lisandunud kaasaegsete õigeusu traditsioone järgivate heliloojate, sealhulgas Sir John Taveneri, Valeri Kalistratovi ja Arvo Pärdi looming. Laulud olid ka kreeka ja aramea keeles.
Detsembrikuu muusikaõpetuse tähtsaim teema on jõulud. Lapsed ja noored laulavad jõululaule eesti, inglise-vene keeles ja isegi ladina keeles. Samuti räägitakse ka jõulude ajaloost, jumalateenistusest katoliikliku ja luterliku traditsioonis. Tänu kontsert-loengule ja ekskursioonile said noored palju uusi teadmisi sellest, kuidas jõule tähistatakse õigeusu kultuuris, mis muusika kõlab õigeusu jumalateenistusel ning mis tähendab jõulupüha religiooni ja Piibli seisukohalt.
Õpilased arvasid õppekäigust:
Kalvin: „Detsembris külastasime väga huvitavat muuseumi, mis asub vanalinnas. Muuseum avati 2016. aastal. Muuseumi teisel ja kolmandal korrusel on väljas umbes kolmsada eksponaati Gunnar Savisaare erakogust. Püsiekspositsioon moodustati erakogu põhjal, mille omanik kogus seda kümme aastat üle maailma. Muuseumi giid rääkis meile palju huvitavaid fakte mõne ikooni kirjutamise kohta. See oli minu jaoks huvitav kogemus ning sain teada ikoonidest.“
Tristan: „Muuseumiga tutvumine algas esimesel korrusel hubases sooja ahjuga saalis. Siin tutvusime selle vana maja ajalooga. See on Eesti suurim ikoonide erakogu. Muuseumi kogus on üle 800 eksponaadi. Vaatasime ikoone ja saime teada, et ikoonid olid maalitud punase, kuldse ja sinise värviga. Me ei kuulanud ainult lugusid ikoonidest. Meile anti ka väike kontsert, kus esitati iidseid psalme kreeka, vene ja muudes keeltes.“
Gregor: „Päris linna keskel asub iidse Vene kunsti muuseum. Ekspositsioonis nägime ikoonimaali erinevaid suundi, 16. sajandist 20. sajandini. Muuseumi teine korrus on täielikult pühendatud vanausuliste ikoonidele. Ikoonikollektsiooni tuumiku moodustavad vanausuliste ikoonid, sealhulgas maailma suurim Gavriil Frolovi töökojas Eestis maalitud ikoonikogu. Saime teada, et muuseumis on umbes 20 Gavriil Frolovi tööd. 19. sajandi lõpus asutas ta Raya külas ikoonimaalimise töökoja, kus töötas aastaid vanausuliste kiriku maalimisega, eriti Peipsi piirkonnas. See ekspositsiooni osa on kõige väärtuslikum ja Eestiga seotud.“
Loore: „Mina sain teada, et kõige tähtsam asi inimestele, mida sa ei saa mõõta, on armastus. Sa ei saa lihtsalt teha (joonistada) ikooni, vaid sa pead mitut etappi läbima ning uskuma seda ikooni, keda plaanid joonistada. Mulle väga meeldis, kuidas koor laulis, nad olid väga võimsad ning nende hääled olid väga puhtad. Kui laul läks vaiksemaks läks nende hääled ka lõpuni välja. Mulle ka väga meeldis, kui selgelt rääkis lektor.“
Patrik: „Muuseum oli väga huvitav ja põnev isegi kui ma ei ole usklik. Lektor oli väga teadlik selles teemas ja oli äge laule kuulda.“
Gregor: „Mulle meeldis ikoonimuuseum. Sain teada uusi asju. Mulle väga meeldis koori laul. Mulle ka meeldis selle muuseumi sisustus.“
Daniel-Thor: „Ikoonimuuseumis õigeusulised laulsid meile kiriku laule. Muuseumis tutvustati meile maale ikoonidest, millel polnud autoreid kirjas, sest nad ei tahtnud kuulsaks saada, vaid levitada ikoone. Muuseumis oli huvitav.“
Vaata veel
-
Kolmapäeval, 13. detsembril kell 15.00–18.30 kergejõustikuhall võistluste tõttu osaliselt suletud
07.12.23
Kolmapäeval, 13. detsembril kell 15.00–18.30 on kergejõustikuhall teivashüppe ja kuulitõuke võistluse tõttu osaliselt suletud! Palume vabandust ebamugavuste pärast! -
Neljapäeval, 14. detsembril kell 14.30–19.00 ujula jõuluvõistluse tõttu suletud
07.12.23
Neljapäeval, 14. detsembril kell 14.30–19.00 toimub ujulas Audentese jõuluvõistlus. Sellega seoses on ujula treeninguteks suletud. Palume vabandust ebamugavuste pärast! -
Toimus matemaatikaülesannete lahendamise võistlus Nuputa
06.12.23
30. novembril toimus Gustav Adolfi Gümnaasiumis võistkondlik matemaatikaülesannete lahendamise võistlus Nuputa Tallinna piirkonnavoor. Võistlustulle astusid 5.–6. klasside 4-liikmelised ja 7. -
Praktiline coaching ja emotsionaalne intelligentsus õpilaste toetamisel
06.12.23
E-gümnaasiumi õppenõustaja Grete Siimut ja psühholoog Lisett Pavelson osalesid Erasmus+ koolitusel „Emotsionaalne intelligentsus ja coaching koolikeskkonnas ja hariduses üldiselt” 5.–11.11