fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

9. klassid tutvusid Ikoonimuuseumis õigeusu kultuuriga

07.12.2021

26. novembril käisid 9. klassid koos muusikaõpetaja Diana Tunijeva ja vene keele õpetaja Jelena Panfilovaga kuulamas kontsert-loengut õigeusu kultuurist ning vene religioossetest lauludest vanalinnas asuvas Ikoonimuuseumis. Kontserdil esines kuulus ansambel Orthodox Singers kunstilise juhi ning kooridirigendi Valeri Petrovi juhendamisel. Üritus hõlmas ka ekskursiooni hubases Ikoonimuuseumi mitmes saalis. Kontsert-loeng toimus vene keele ja muusikaõpetuse lõimingu raames. Projekti eesmärgiks oli tutvustada noortele vene religioosset muusikat, õigeusu traditsioone ning võrrelda neid luterliku ja katoliikliku liturgiaga.

Muuseumi kollektsioon koosneb 800 pühapildist, kus on esindatud erinevad stiilid ja koolkonnad, vanimad on pärit 16. sajandist. Muuseumi tuumiku moodustavad vanausuliste poolt loodud ikoonid, sealhulgas ka maailma kõige esinduslikum kollektsioon Eesti tuntuima ikoonimaalija Gavriil Frolovi töökoja töödest. Ekskursioonil said noored palju teada Jumalaema ikonograafiast või Kristuse sümbolitest, jumaliku geomeetriast ja õigeusu sakraalse ruumi ülesehitusest, värvidest, surma mõistest ikoonidel või erinevate pühade ikoonidest (Ülestõusmine, Jumalaema uinumine, Jõulud jne), samuti sümbolite tähendusest ning Viimsest kohtupäevast.

Ekskursiooni viis läbi kunstnik, restauraator ja ikooniloolane Orest Kormašov. Muusikalist osa täitis ansambel Orthodox Singers Valeri Petrovi juhatusel. Muusikaline kava oli valitud nii, et see oleks ekskursiooni temaatikaga kooskõlas. Ansambel illustreeris loengut vene õigeusklike hümnidega, armulauludega ning palvetega. Viimaste aastate jooksul on ansambli repertuaarile lisandunud kaasaegsete õigeusu traditsioone järgivate heliloojate, sealhulgas Sir John Taveneri, Valeri Kalistratovi ja Arvo Pärdi looming.

Detsembrikuu muusikaõpetuse tähtsaim teema on jõulud. Lapsed ja noored laulavad jõululaule eesti, inglise-vene keeles ja isegi ladina keeles. Samuti räägime ka jõulude ajaloost, jumalateenistusest katoliikliku ja luterliku traditsioonis. Tänu kontsert-loengule ja ekskursioonile said noored palju uusi teadmisi sellest, kuidas jõule tähistatakse õigeusu kultuuris, mis muusika kõlab õigeusu jumalateenistusel ning mis tähendab jõulupüha religiooni ja Piibli seisukohalt.

Tahaks eraldi tuua välja kontsert-loengu sõnumit sellest, et religiooni seisukohast on Jumal absoluutväärtus; kujutav kunst ja muusika on üks ainuke viis kuidas visualiseerida Jumalat ning teha Teda inimestele nähtavaks, kuuldavaks ning kombatavaks. Muusikaline palve ja ikoon on ülim viis kuidas inimene oma armastust Jumala vastu avaldab.

Õpilased arvasid õppekäigust:
Lisette: Mulle väga meeldis kuidas ikoonimuuseumis need lauljad laulsid. Ma polnud kunagi sellist laulmist kuulnud ja see meeldis mulle väga. Samuti ka Orest Kormašov, kes rääkis meile ikoonidest rääkis üsna huvitavaid fakte, mida ma polnud varem kuulnud. Kindlasti võiks veel selliseid tunde vene keeles teha.
Maria: Mulle meeldis see muuseum. Need ikoonid rääkisid nii palju isegi, siis kui nad on ainult pildid.
Hugo Villem: Mulle väga meeldis see vene muuseum. Jumala palved olid kõik väga inspireerivad ja motiveerivad. Ning üleüldse olid kõik ikoonid väga ilusad.
Joosep: Me käisime ikoonide muuseumis. Kolm korrust oli. Peamine teema oli kristlus. Terve aeg meil oli ka giid kes rääkis meile. Lisaks olid ka Orthodox Singers, kes laulsid meile laule. Mulle meeldis muuseum, sest see oli huvitav ja mulle meeldis laulud sest need olid ilusad.
Patrik: Kontsert ja ekskursioon rääkis kunstist, uskudest ja usu ikoonidest. Kontserdist ma kõige paremini aru ei saanud, aga vähemalt sain ma mõttest aru. Ei olnud päris minu maitse järgi.
Iris: Ikoonimuuseum oli väga ilus muuseum, kus sai palju huvitavat teada kristluse ja ikoonide kohta. Koor oli imeline ja see oli seda väärt!,

Jalus