fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

9. klassidele tutvustati samovari rolli vene kultuuris

13.10.2020

8. oktoobril külastasid ikoonimuuseumi teadur Tiina Jurjeva ja Vene kultuuri kooli juhataja Roman Ljagu 9. klasside vene keele tunde. 9.a ja 9.b klassid said teada, et vene kultuuris ja traditsioonides on samovaril kanda väga oluline roll.

Vanimad vene samovarid pärinevad 18. sajandist. Selle majapidamisriista ajalugu on värvikas ja nüansirohke. Algselt tekkis samovarilaadne ese Lähis-Ida aladel ning oli mõeldud toidu valmistamiseks. Vene traditsiooniline samovar (isekeetja) on aga erinevalt oma eelkäijatest mõeldud puhtalt vee kuumutamiseks.

Samovarist sai vene kultuuris kodu keskne element, mille ümber koguneti teed jooma ning suhtlema. Kuigi samovari igapäevase kasutamise traditsioon on tänapäevaks suurelt osalt hääbunud, pole see siiski päriselt kadunud. Venemaalt, Tuulast, saab tellida ka praegu klassikalisi, igapäevaseks kasutamiseks mõeldud samovare. Ajaloolised samovarid on tihti küll ilusamad vaadata, kuid sageli ei saa neid enam kasutada, kuna lasevad vett läbi. Samovari restaureerimine on kallis ja tasub end ära vaid hinnalisemate eksemplaride puhul. Seega on nende rolliks enamasti olla interjöörides dekoratiivseks kaunistuselemendiks.

Kõige kallima samovari eest on Sotheby oksjonil makstud hiljuti 490 000 eurot. Kaasaegse tarbesamovari saab kätte aga 200-300 euroga. Suurimad samovarid on mitmekümneliitrised, väikseim aga vaid ühe tassi tee valmistamiseks. Eraldi valdkond on unikaalsamovarid, milliseid tehti sageli vaid üks eksemplar. Need on kollektsionääride jaoks tõelised maiuspalad. Samovaride kujudel on vahvad nimed – pirn, naeris, tammetõru, kuul, viinapits jne. Naljakaim nimi on ehk „paks naine”. Tuntakse ka matkasamovare, mis kokkupanduna mahtusid näiteks kohvrisse. Loengu käigus demonstreeritud pildimaterjal näitas lisaks lausa uskumatute kujudega samovare. Lõpus oli võimalus vene traditsioonilisi maiustusi tee kõrvale maitsta.

Jalus