fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

Aprillis tähistasime südamekuud

25.04.2019

Südamekuu on välja kasvanud südamenädala traditsioonist. Südame tähtsusest ja hoidmisest ning südame tervisest rääkis I kooliastme õpilastele 18. aprillil meie kooli lapsevanem ja südamearst Anita Liiver. Südame-veresoonkonnahaigused on Eestis esmane suremuse põhjus. Südamekuu on ideaalne võimalus võtta aeg maha, et oma tervisele rohkem tähelepanu pöörata.

Südame sõbrad on uni (õpilastel 9-10 tundi), tervislik toitumine ja liikumine. Südame vaenlased aga vähene magamine öösel, ülekaalulisus, suitsetamine, katkised hambad, narkootikumid ja alkohol.

Organism peab toidust saama nii elutegevuseks piisava koguse energiat kui ka kõik vajalikud toitained. Rohkem tuleks süüa: täisteratooteid (leib, pudrud), köögivilju, sh kaunvilju, erinevaid puuvilju ja marju, kalast valmistatud roogi, pähkleid-seemneid. Vähem tuleks süüa: magusaid piimatooteid nagu jogurtid ja kohukesed, rasvaseid ja soolarikkaid tooteid, magusaid ja soolaseid näkse, suhkrurikkaid karastus- ja mahlajooke. Kui sööte päevas vähemalt viis portsu puu- ja juurvilja, rohkem kiudaineid ja vähem loomseid rasvu sisaldavaid toiduaineid ning piirate soola- ja suhkrusisaldust, kaitsete südant ja veresooni.

Väga oluline on liikumine. Liikuma peaks iga päev vähemalt 60 minutit. Liikumine võimaldab mitte ainult füüsiliselt, vaid ka vaimselt areneda. Koolis on võimalus liikuda kehalise kasvatuse tunnis, õuevahetunnis, spordipaketi treeningutel. Peale tunde on vahva jalutada või rattaga sõita.

Selleks, et süda oleks terve, on vaja tervislikult toituda ja regulaarselt liikuda. Nii lõpetasimegi koos veedetud tunni ühe vahva Tibutantsuga.

 

Lisaks on väikeses koolimajas vahva traditsioon, kus aprillikuu jooksul võrsub iga klassi uksele südamepuu. Lapsed said kujundada paberile oma südamemustri ning lubada oma südamele midagi head ja hoolivat. Kui õues puudel polnud lehed veel tärganud, siis südamepuud klassides rõõmustasid kõiki alanud kevadega.

Jalus