fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

lastekooli ja huvikeskuse uudiskiri

Arendage lapse loovust koos tegutsedes!

16.05.2018

Teadlased ja loovuse uurijad ütlevad, et loovus on inimese võime näha asju uudsest vaatenurgast, leida olukorrale, küsimusele ja probleemile omanäolisi vastuseid ning lahendusi.

Iga laps on sünnipäraselt loov. Seepärast on oluline teada, kuidas tema loomisvõimet arendada ja loovat isiksust kujundada.

Lapse loovust saate kasvatada teadlikult

  • Pakkuge lapsele loovuse avastamiseks mitmesuguseid võimalusi: näiteks muusika, maalimine, meisterdamine, liikumine ja ehitamine.
  • Laske tal loovalt tegutseda eri kohtades: näiteks vannitoa põrandal saab maalida, pikal autosõidul on võimalik rääkida lõputa lugusid, suvel mere ääres on tore planeerida unistuste reisi ja keldrit koristades võite korraldada aardejahi.
  • Austage lapse ideid ja julgustage teda olema omanäoline.
  • Ergutage last, et ta leiaks igale küsimusele või probleemile mitu vastust või lahendust. Nii tekib temas teadmine, et igale olukorrale leidub lahendus.
  • Lubage tal igavleda. Loovuse arenguks on vaja aega, mis ei oleks täidetud kohustuste, ülesannete ja tegevustega. Igavusest sünnivad ideed.
  • Kuulake, usaldage ja tunnustage oma last.
  • Julgustage last sellega, et käitute ise mittetraditsiooniliselt: näiteks serveerige õhtusöök piknikuvormis elutoa põrandale, joonistage hommikupudrule moosiga naerunägu või nimetähed, kutsuge pere teie pere õnnevalemit koostama või korraldage tagurpidipäev.
  • Leidke aega koos tegutsemiseks.

Väärtustage tegevust, mitte tulemust
Loomulikult võite last tunnustada ka tubli tulemuse eest, aga loovuse arendamise seisukohast on esmatähtis märgata tegutsemisrõõmu, loovat mõtlemist ja julget eneseväljendust.
Kõige tulemuslikumalt saate lapse loomisvõimet arendada temaga koos tegutsedes, olgu siis patjadest kosmoselaeva ehitades, fantaasialooma välja mõeldes, makaronidest kaelakeed meisterdades, tulevikukodu projekteerides, sõpruse retsepti välja töötades või hoopis algusega „Mis oleks siis, kui …“ lugusid jutustades.

Loov koos tegutsemine kingib nii lapsele kui ka vanemale palju kauneid hetki, naeru ja nalja, „õigete vastuste“ vaba õhkkonda, üksteise avastamist uudses olukorras ning värskeid mõtteid. See viib teid rutiinist välja ja liidab kokku.

Loovalt tegutsedes suudab laps ennast paremini väljendada, loominguliselt mõelda ja kujutlusvõimet kasutada. Lapse loovusele tähelepanu pöörates suurendate tema avatust uutele ideedele ja kogemustele ning hoolitsete selle eest, et lapse enesehinnang oleks positiivne.

Jalus