fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOLI UUDISKIRI

Audentes valmistus Eesti esimeseks laulupeoks

07.06.2019

2019. aastal möödub 150 aastat Eesti esimesest laulupeost. Selle tähtpäeva auks korraldasid Eesti ajaloo- ja ühiskonnaõpetajate selts ning Eesti rahva muuseum 2.–4. mail järjekordse üle-eestilise ajarännaku, milles osales u 6000 ajarändurit.

Nii nagu eelmisel aastal, viibisid ka tänavu Audentese erakooli õpilased sündmuste keskmes. 2. mail sõitsid meie 7.–9. klassi noored Tartusse. Eesmärk oli rännata koos teistega 1869. aasta maikuusse, mil igal laulu- ja pasunakooril tuli teha ettevalmistusi peatselt toimuva laulupeo tarvis.

Kas minna või mitte minna?
Tartusse jõudes asus meie 40-liikmeline „laulukoor“ hoolsalt laule harjutama. Peagi saabus suur uudis: laulupeo kava on trükikojast kohale jõudnud ning kavasid on kogunisti kaks, ühe on koostanud Jannsen ja teise Jakobson.

Tekkis segadus, et mitu pidu siis tuleb, kas meil üldse sobib minna, miks ainult mehed tohivad osaleda, kuidas meie meeste hääled teistega kokku kõlavad, kuidas Tartu üles leiame, mis söögiks kaasa võtame, kus ööbime jne.

Ärksamad kooriliikmed – koolmeister, vallakirjutaja naine, Emajõe talu perenaine ja Jakobsoni jünger – kutsusid koorikaaslasi asja arutama. Kuigi Eesti aladel oli toona kõige rohkem just segakoore, ootasid korraldajad peole vaid meeskoore. Meie aga otsustasime, et mehi me Tartusse küll üksi ei lase. Nii hakkasime koos ettevalmistusi tegema.

Uurisime maakaarti ja arvutasime, kui kaua sõit meie vallast Tartusse aega võtab. Mõtlesime, kus saaksime ööbida ja kui palju hobuseid on vaja. Harjutasime uusi laule. Leppisime kokku, kes jäävad kodu hoidma ja loomi toitma, kui teised mitu päeva Tartus peol on. Valmistasime ja pakkisime toidumoona, seadsime valmis riidepambud ning arutasime kelle käest saaks sõiduks hobuseid ja vankreid. Vaidlesime ka poliitilise olukorra üle ning püüdsime selgust saada, millest ja kellest Postimees kirjutab.

Lõpuks pidi iga kooriliige oma südamehääle järgi otsustama, kas meie koor sõidab laulupeole või mitte. Ja otsus tuli: sõidame. See otsus on nüüdseks püsinud juba 150 aastat.

Kogemus, millest on palju kasu
Audentese laulukoor oli eelkõige huvitatud praktilistest tegevustest: meile meeldis toidumoona valmistada ja pakkida, eriti sooja sõnaga meenutame või valmistamise protseduuri.
Mõistsime, kui oluline on teha koostööd ning kui keeruline võib tegelikult olla mõne suure ürituse organiseerimine, eriti kui toimub Jannseni ja Jakobsoni stiilis vägikaikavedu. Ehk on mõnel tulevasel poliitikul siit midagi õppida.

Kooriliikmed kurtsid, et laulud on väga pikad ja keerulised, aga ju oli meie esivanematel neid laule väga vaja ning ehk on meilgi.
Aga kuhu rändame järgmisel aastal? Osalejad pakkusid sündmusi alates rüütliaegadest kuni Balti ketini. Ja miks mitte rännata ka tulevikku ning kohtuda näiteks Marsil.

Ajas rändamiseni!

Jalus