fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

SPORDIGÜMNAASIUM

Audentese gümnasistid osalesid 4.–8. oktoobril 2021 Erasmus+ projekti „We Start Up!“ õpilasvahetuses Portugalis

21.10.2021

Neli Audentese spordigümnaasiumi õpilast – Kahru, Saskia, Evelina ja Kasper – ja kaks õpetajat võtsid osa rahvusvahelisest õpilasvahetusest Fátimas, Portugalis. Projekti teema oli „Portugali majandus ja väike(idu)ettevõtted“. Lisaks Eesti õpilastele olid kohal osalejad Põhja-Makedooniast, Prantsuse Guajaanast, Türgist ja muidugi ka Portugalist. Meie sõpruskool Itaaliast ei saanud seekord koroonapiirangute tõttu osaleda.

Õpisündmuse avapäeval tervitasid meid Portugali MTÜ INSIGNARE ja Ourémi ametikooli juhid ning meile tutvustati algava nädala kava. Lõbusate mängude kaudu saime üksteist paremini tundma ning siis oli igal koolil võimalus tutvustada oma riiki, linna ja kooli.

Pärastlõunal kuulasime loengut Portugali majandusest ja ettevõtlusest, mille olid ette valmistanud võõrustajakooli õpetajad ja ettevõtluse eriala õpilased. Seejärel said osalejad teada, kuidas ja milliste rakenduste abil koostada CVd ja kuidas valmistuda oma ettevõtet tutvustavaks liftikõneks.

Kuna teisipäev, 5. oktoober oli Portugalis riigipüha (1910. aasta oktoobrikuus kaotati riigis kuningavõim ja loodi Portugali vabariik), oli kool kinni ja seepärast läksime väljasõidule tutvuma kohaliku ajaloo- ja kultuuripärandiga. Külastasime Tomari linna kohal kõrguvat Templirüütlite kantsi, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja, samuti kõndisime Tomari keskajahõngulises vanalinnas. Viimasena läksime aga maa alla, täpsemalt Mira D’Aire koobastesse. Koopad avastati juhuslikult eelmise sajandi keskpaigas ja nüüd on need avatud kõigile huvilistele, seda muidugi giidi valvsa pilgu all. Põnevust jagus igasse stalaktiidi- ja stalagmiidisaali – on ju iga koobastik omanäoline ja tekkelugu samuti väga huvitav. Koobastes olla leitud lausa ilvese ja kitse luid. Tõenäoliselt olid loomad mõne maalõhe kaudu koopasse sisse kukkunud ja siit nad siis avastati. Piirkonnas asuvatest setetest olla leitud ka eelajalooliste elukate maiseid jäänuseid. Giidi sõnul jätkub siin avastamist veel pikkadeks aastateks.

Kolmas päev oli taas töine. Kohaliku ettevõtluskeskuse juht rääkis sellest, kuidas algajaid ettevõtjaid abistatakse, millised on koolitusvõimalused ja kui oluline on noorte äriideedele indu juurde anda. Oma esimese äri kogemusest kõnelesid kaks ametikooli vilistlast, kes tõid välja, millised olid nende ootused ja milline oli tegelikkus eduka ettevõtte loomisel. Mõlemad kõnelejad rõhutasid, et oma unistuse nimel peab tublisti vaeva nägema ja pingutama. Aga see on seda väärt! Ja tagasilöökidele ja raskustele vaatamata tuleb leida uued lahendused ning olla sihikindel ja samas ka omajagu paindlik, sest ettevõtluskeskkond võib olla väga muutlik ja edukamad on need ettevõtjad, kes suudavad muutustega paremini kohaneda ja oma nišš leida. Pealegi ei ole ettevõtte loomine lõppeesmärk, ettevõte peab pidevalt arenema, seega on ettevõtlus pigem üks põnev teekond ja eduelamuse tagab vaid pühendumine ja avatud meel. Õpetajad tutvustasid äriplaani mudelit, mille alusel ühest algsest mõttest on võimalik oma äri üles ehitada. Loengute-esitluste lõppedes suundusime Fátima oliiviõli muuseumisse, mis on üks osa kohalike elanike õlipressimistehasest. Saime teada, millal ja kuidas oliive korjatakse, kuidas neist õli saadakse (nii vanasti kui ka tänapäeval) ja mis oliiviõli nii tervislikuks teeb.

Neljapäev oli igati töine ja õpilased arendasid rühmades oma äriideid, samuti pidid nad valmistama ette esitluse ja liftikõne. Ettevõtte loomine on enamjaolt meeskonnatöö ja vajab head suhtlemisoskust, et oma kaaslastele enda mõtted paremini selgeks teha. Seda enam, kui ühes rühmas on erineva keele- ja kultuuritaustaga inimesed, nii et õpilaste koostööoskused pandi korralikult proovile. Päeva lõppedes olime kõik palutud pidulikule õhtusöögile, kus saime maitsta kohalikke roogasid ja tänada võõrustajaid.

Reede oli kokkuvõtete tegemise päev ja õpilaste äriideid tulid hindama ettevõtluskeskuse juht ja õpetajad. Tore oli vaadata, et kõik kolm rühma olid oma ülesannetega hästi hakkama saanud, olid julged ja valmis ka konstruktiivsest kriitikast olulised märksõnad välja noppima. Taolise mitmepäevase äriidee arendamise mõte oli eelkõige anda aimu sellest, millised on ettevõtte loomise sammud, kuidas oma ideed köitvalt esitleda ja milliseid oskusi ja teadmisi on selleks vaja, ja loomulikult on oluline ise kõik need etapid ka päriselt läbi teha. Kindlasti andis selline koostöövorm julguse edaspidigi ettevõtlikum olla. Ja seda igas eluvaldkonnas.

Pärastlõunal külastasime ülikoolilinna – Coimbrat. Coimbra ülikool on Euroopa üks vanimaid ülikoole, selle ainulaadne maast laeni raamatuid täis olev raamatukogu oli tõesti aukartustäratav. Ülikoolilinnak on UNESCO kaitse all ja kindlasti andis see meie õpilastele mõtteid, kuidas oma haridusteed jätkata ja milline eriline hingus on ajaloolistes hariduskeskustes.
Õpilasvahetus arendas osalejate ettevõtluspädevust, sealhulgas sihiseadmisoskust, keskendumist olulisele, loomingulisust, läbirääkimis- ja rühmatööoskusi. Samuti said kõik praktiseerida inglise keelt, rikastada sõnavara majandus- ja ettevõtlusalaste mõistetega ning saadi ka esinemisjulgust.

Järgmine Erasmus+ projekti õpilasvahetus toimub juba järgmisel aastal, 31. jaanuaril – 4. veebruaril Põhja-Makedoonias. Loodetavasti saame taas kokku ühe toreda, õpihimulise ja heade suhtlemisoskustega seltskonna.

Vaatan blogi

Jalus