fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOLI UUDISKIRI

Audentese õpilased vedasid arvamusfestivalil kaht arutelu

19.10.2018

Sel aastal avati Paides 11. augustil toimunud arvamusfestivalil uuendusena ka lastearutelude ala. Kevadel toimus arvamusfestivali ideekorje ning Audentese õpilased Mirtel Montvila ja Rihard Rannamets otsustasid saata korraldajatele ka oma mõtted.

Sadade ideede seast valiti nende pakutud teemad arutelupäevale.

Et julgeksime aidata
Mirtel Montvila (praegune 6.a klassi tütarlaps) osales arvamusfestivali ideekorjes, kuna pidas väga oluliseks jagada oma kogemusi ja mõtteid teema üle, mis on eluliselt tähtis kõigile koolinoortele.

„Nimelt liikus ühel päeval, kui me perega vanaema juurde sõitsime, meie ees auto, mis kaldus tugevalt sõiduteelt kõrvale ja siis teele tagasi. Kuna vänderdav sõidustiil jätkus, helistas minu õde numbrile 112, et teatada ohtlikust olukorrast. Õelt küsiti igasugu küsimusi ja meil paluti selle auto järel sõita.

Samal ajal kui häirekeskuse töötaja õega rääkis, võttis ta ühendust politseiga. Mõne aja pärast märkasime enda auto taga vilkuritega politseiautot. Asusime ise planeeritud teele, et lõpuks vanaema juurde jõuda. Mõne aja pärast helistati politseist õele tagasi, et teda tänada: politsei peatatud sõiduki juht oli olnud kriminaalses joobes ehk väga purjus,“ kirjeldab Mirtel sündmust, mis oli ajendiks tema pakutud ideele.

Mirtelil jäi mõte tiirlema selle ümber, kas tema julgeks niisugust kõnet teha ja hädaabinumbrile 112 helistada. „Julgus on ju enesekindlus, et teen midagi õigesti. Enesekindel saan olla üksnes siis, kui mul on piisavalt infot, kuidas ohuolukorras käituda,“ lisab Mirtel.

Mirteli algatatud vestluse teemaks oli „Julgus aidata“. Talle tuli arvamusfestivali lastealale appi sel teemal vestlema märkimisväärne seltskond spetsialiste.

Arutelus osalesid koos Mirteliga

  • häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela;
  • sotsiaalkindlustusameti lastekaitse telefoniteenuste juht Mari-Liis Mänd;
  • politsei- ja piirivalveameti vanemkorrakaitseametnik Kristel-Liis Kaunismaa ning
  • justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna nõunik Anu Leps.

Kiusamise vastu
Rihard Rannamets saatis arvamusfestivalile noorte seas laialt levinud kiusamisproblemaatikaga seonduva teema. Tema arutelu kandis pealkirja „Piirideta, anonüümne, eikellegimaal – koolikiusamine nutiajastul“.

Piirideta kiusamine ei lõpe, kui laps koolipäeva lõpetab ja koju läheb. See kiusamine jätkub suhtlusvõrgustike vahendusel. Üks vemp või nali (pildi või video kujul) võib väga kiirelt väga kaugele levida. Anonüümse kiusamise korral ei näe me kiusaja nägu ega kehahoiakut ega kuule tema hääletooni. Kes sellel eikellegimaal vastutab, kes seab õigluse jalule ja milline on siin kooli roll? Õpetajatel ja teistel täiskasvanutel on sellega keeruline tegelda: nad ei näe ega kuule kiusamist, sageli pole neil tõendeid.

Rihard kutsus endaga arvamusfestivalile arutlema

  • Audentese erakooli 6.a klassi õpilase Jan Alex Alla;
  • Audentese erakooli 8.a klassi õpilase Elisabeth Otsa ning
  • lastekaitse liidu programmi „Kiusamisest vabaks“ koolitaja ja psühholoogi Auli Andersalu-Targo.

Kahjuks ei saanud Rihard ise haigestumise tõttu arutelupäevale sõita. Mõttevahetust juhatas tema klassivend Jan Alex ning sel teemal tulid appi vestlema ka õpetaja ja klassijuhataja Kadi Aavik ning Rihardi klassiõde Mirtel Montvila, kes oli juhatanud eelmist arutelu.

Pealtvaatajaid ja kaasaelajaid oli palju. Peamiselt arutleti selle üle, milline näeb välja kiusamine nutimaailmas ning mille poolest ja kas see üldse erineb n-ö tavalisest koolikiusamisest. Räägiti sellest, mis on kiusamise peamised põhjused ja mis kiusamisele kaasa aitab. Loomulikult prooviti leida lahendusi ja anti noortele palju nõu, kuidas internetis turvaliselt toimetada, mida nutimaailmas võib teha ning mida kohe kindlasti ei tohi.

Täpsem info arvamusfestivali kohta asub kodulehel www.arvamusfestival.ee.

Jalus