fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

Erivajaduste koolitus Horvaatias

16.09.2019

28. aprill – 4. mai 2019 osalesin Erasmus+ õpetajate õpirände raames Horvaatias Splitis Maxima TTC koolitusel „Special Needs in Education.“ Split oli kevadiselt jahe ja vihmane, kuid ettevalmistused algavaks rannahooajaks juba käisid.

Koolitusgrupp koosnes kahe erineva kursuse inimestest – hommikused loengud olid meil tavaliselt eraldi ja õhtused koos. Erivajadusi kajastaval kursusel osalesid peale minu vaid kaks Rootsist päris naisterahvast erivajadustega laste koolist. Teisel koolitusel aga oli inimesi Saksamaalt, Belgiast, Portugalist, Leedust ja üllatuslikult ka veel üks eestlane. Koolituspäevad olid üsna intensiivsed ning vaba aeg oli meil ainult õhtuti. Ülevaate saime kõikidest erinevatest erivajadustest, mis võivad koolis päevakorda tulla. Meile räägiti kirjutamisraskusest ehk düsgraafiast, lugemisraskusest ehk düsleksiast, arvutamisraskusest ehk düskalkuuliast, aktiivsus-ja tähelepanuhäirest, autismist, füüsiliste puuetega inimestest ning ka Downi-sündroomiga laste hariduslikust eripärast.

Minu jaoks kõige olulisemaks hetkeks selles nädalas oligi külaskäik Downi sündroomiga laste päevakeskusesse, kus saime osaleda nende iganädalases inglise keele tunnis. Õpilased olid vanuses 14-21 ning see külaskäik kummutas suuresti minu eelnevaid eelarvamusi ja teadmisi Downi sündroomiga inimestest. Mitmed tunnis osalenud noored olid igati asjalikud ning omandasid keelt hästi. Sain teada, et paljud neist käivad tööl ning elavad oma igapäevast elu ühiskonna täieõiguslike liikmetena. Lisaks olid nad kõik eranditult sõbralikud ja rõõmsameelsed.

Palju kasu oli IT-teemalisest loengusarjast, mis toimus koos teise koolitusgrupiga. Sain sealt mitmeid uusi äppe ja nippe, mida lastega arvutitundides hariduslikel eesmärkidel kasutada.

Ühel pärastlõunal külastasime kohalikku ametikooli. See oli üllatuslikult nagu reis tagasi Nõukogude aega – koolimaja oli suur ja remontimata, vana lapsepõlvest tuttav mööbel, kõledad klassiruumid, vahetamata aknad ja…..suured klassipäevikud! E-kool olevat Horvaatias vaid rikkamate koolide pärusmaa ning paberimajandus käib siiani käsitsi. Kõige selle nägemine ja kogemine pani taas kord hindama Eesti koolide võimalusi ning IT head taset meie riigis.

Seitsme koolituspäeva sisse mahtus veel väljasõit Spliti ümbrusesse, mille käigus külastasime lähedalasuvat suuremat linna Zadari. Sain teada, et Horvaatia on suur laulumaa ning sealsed autojuhid on osavad mägistel teedel kurve võtma.

Lõpetuseks ei saa mainimata jätta tekkinud sõprust teise eestlannaga Pärnu koolist. Horvaatias veedetud nädala jooksul kujunes see tutvus ideedeks, kuidas ka Eestis saaksime ühendust hoida ja õpetajatena koostööd teha. Meil mõlemal on sellel õppeaastal 2. klass, nii on ühiseid punkte lihtne leida ning nüüd sõltub kõik meie endi pealehakkamisest. Seda meil jagub, muidu poleks me täiesti üksi Horvaatiasse koolitusele minna julgenudki.

Anu Vananurm
klassiõpetaja

Jalus