Uudised
ERAKOOL
Erivajaduste koolitus Horvaatias
16.09.2019
28. aprill – 4. mai 2019 osalesin Erasmus+ õpetajate õpirände raames Horvaatias Splitis Maxima TTC koolitusel „Special Needs in Education.“ Split oli kevadiselt jahe ja vihmane, kuid ettevalmistused algavaks rannahooajaks juba käisid.
Koolitusgrupp koosnes kahe erineva kursuse inimestest – hommikused loengud olid meil tavaliselt eraldi ja õhtused koos. Erivajadusi kajastaval kursusel osalesid peale minu vaid kaks Rootsist päris naisterahvast erivajadustega laste koolist. Teisel koolitusel aga oli inimesi Saksamaalt, Belgiast, Portugalist, Leedust ja üllatuslikult ka veel üks eestlane. Koolituspäevad olid üsna intensiivsed ning vaba aeg oli meil ainult õhtuti. Ülevaate saime kõikidest erinevatest erivajadustest, mis võivad koolis päevakorda tulla. Meile räägiti kirjutamisraskusest ehk düsgraafiast, lugemisraskusest ehk düsleksiast, arvutamisraskusest ehk düskalkuuliast, aktiivsus-ja tähelepanuhäirest, autismist, füüsiliste puuetega inimestest ning ka Downi-sündroomiga laste hariduslikust eripärast.
Minu jaoks kõige olulisemaks hetkeks selles nädalas oligi külaskäik Downi sündroomiga laste päevakeskusesse, kus saime osaleda nende iganädalases inglise keele tunnis. Õpilased olid vanuses 14-21 ning see külaskäik kummutas suuresti minu eelnevaid eelarvamusi ja teadmisi Downi sündroomiga inimestest. Mitmed tunnis osalenud noored olid igati asjalikud ning omandasid keelt hästi. Sain teada, et paljud neist käivad tööl ning elavad oma igapäevast elu ühiskonna täieõiguslike liikmetena. Lisaks olid nad kõik eranditult sõbralikud ja rõõmsameelsed.
Palju kasu oli IT-teemalisest loengusarjast, mis toimus koos teise koolitusgrupiga. Sain sealt mitmeid uusi äppe ja nippe, mida lastega arvutitundides hariduslikel eesmärkidel kasutada.
Ühel pärastlõunal külastasime kohalikku ametikooli. See oli üllatuslikult nagu reis tagasi Nõukogude aega – koolimaja oli suur ja remontimata, vana lapsepõlvest tuttav mööbel, kõledad klassiruumid, vahetamata aknad ja…..suured klassipäevikud! E-kool olevat Horvaatias vaid rikkamate koolide pärusmaa ning paberimajandus käib siiani käsitsi. Kõige selle nägemine ja kogemine pani taas kord hindama Eesti koolide võimalusi ning IT head taset meie riigis.
Seitsme koolituspäeva sisse mahtus veel väljasõit Spliti ümbrusesse, mille käigus külastasime lähedalasuvat suuremat linna Zadari. Sain teada, et Horvaatia on suur laulumaa ning sealsed autojuhid on osavad mägistel teedel kurve võtma.
Lõpetuseks ei saa mainimata jätta tekkinud sõprust teise eestlannaga Pärnu koolist. Horvaatias veedetud nädala jooksul kujunes see tutvus ideedeks, kuidas ka Eestis saaksime ühendust hoida ja õpetajatena koostööd teha. Meil mõlemal on sellel õppeaastal 2. klass, nii on ühiseid punkte lihtne leida ning nüüd sõltub kõik meie endi pealehakkamisest. Seda meil jagub, muidu poleks me täiesti üksi Horvaatiasse koolitusele minna julgenudki.
Anu Vananurm
klassiõpetaja
Vaata veel
-
Ekke Tiidemann: „Ma pole veel tundnud sellist seisundit nagu stress“
02.06.23
Meie spordigümnaasiumi tennisetreeneril Ekke Tiidemannil on laialdane kogemus võtta nii mängijakarjäärist, treeneritööst kui ka Eesti Davis Cupi meeskonna kapteni rollist. -
Kahese karjääri päeval rääkisime raha- ja meediatarkusest
02.06.23
Igal aastal leiavad kahese karjääri päeva korraldajad koos õppursportlastega mõne teema, milles noortel oleks tarvis teadmisi ja oskusi täiendada. Sel -
Tänavused uurimistööd said kaitstud
02.06.23
Sel aastal kaitses spordigümnaasiumi Tallinna üksuses uurimistööd 46 õpilast. Nagu juba tavaks on saanud, puudutas suur osa töödest sporti, tervist, -
Kooliaasta täis teatrit
02.06.23
Audentese spordigümnaasiumi Otepää kool asub umbes 40 kilomeetri kaugusel Eesti ainsast kolme žanri teatrist: Vanemuine esitab oma kolmes majas nii