fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

Erakool, lastekool, spordigümnaasium

Jäätmetekke vähendamise nädalal pöörati tähelepanu taaskasutusele

05.12.2016

Novembri viimane nädal kandis juba mitmendat aastat üleeuroopalise jäätmetekke vähendamise nädala nime. Terve koolipere pööras sel ajal enam tähelepanu mõistlikule tarbimisele, keskkonnasäästlikule jäätmete tootmisele ja taaskasutusele.

Lastekool valmistas oma tundides ajalehest ja tualettpaberi rullidest kunstiteoseid, näidates läbi taieste, et alati pole vaja osta kunstitarbeid kauplusest.

Algklasside õpilased lasid fantaasial lennata ja nõnda sündisid pakenditest uued mänguasjad, mängud, kaunistused ja pildid. Käsitööringis valmistasid õpilased vanadest kardinatest kuusekesi ja jõulupärgi.

5.a klass meisterdas konservipurkidest küünlahoidjaid, mis läksid kaubaks heategevuslikul jõululaadal ning saadud tulu annetasid õpilased heategevuseks.

8.a klassi külastas Irma Mets MTÜ Mondost, kes viis läbi tekstiili teemalise töötoa. Arutleti, miks ostetakse rõivaid ja millised on mõjutused rõivaste ostmisel. Õpilased said teada, kus ja millistes tingimustes maailmas tekstiili toodetakse Bangladeshi pealinna Dhaka tekstiilitehase näitel. Läbi filmimaterjali selgus, et tekstiili tootmine on tervist kahjustav, keskkonda reostav ja väheselt tasustatud, mistõttu ongi mõistlik rõivaid taaskasutada ning neist uusi valmistada.

11. klassidel käis külas keskkonnaameti haridusspetsialist, kes andis asjaliku ja põhjaliku ülevaate erinevatest jäätmeliikidest, mis meil igapäevaselt tekivad ning nende ümbertöötlemisvõimalustest. Suur oli õpilaste üllatus, kui selgus, et valdav osa jalgpallisärkidest ja fliisjakkidest on tehtud plasttaarast.

Kui varasematel aastatel rõhutati pigem prügisorteerimise vajalikkust, siis nüüd pööratakse enam tähelepanu sellele, et prügiteket hoopis vähendada. Iseäranis murelikuks teevad mitmekordselt pakendatud toidu- ja tööstuskaubad, mis vähendavad olemasolevaid looduslikke ressursse, millest nad on toodetud, ning samaaegselt kasvatavad meie igapäevast prügi hulka.

Et õpitu paremini kinnistuks, pidi kumbki klass ära sorteerima suure kastitäie olmeprügi. Ja nii mõnigi jäi kimpu sellega, millise prügiliigi alla peaks panema katkised hõõglambid, katkised käärid või vana ammu moest läinud ja koidest puretud pusa. Lõpetuseks saadi teada, et kõik need kolm prügiartiklit pannakse segaolmejäätmete kasti.

Novembrikuu lõpul võis jäätmetekke nädala tulemusena märgata taaskasutatud materjalidest jõulukaunistusi kõikjal koolimajades. Kindlasti pani see teemanädal õpilasi enam mõtlema tarbimisele ja taaskasutamisele.

 

 

Jalus