fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini.
Otsi
 

Uudised

SPORDIGÜMNAASIUMI UUDISKIRI

Jalgratturid käisid vaatamas Taaramäest ja Kangertist tehtud filmi

18.12.2018

Jalgrattaosakonna noorsportlased vaatasid 5. novembril Tartu Elektriteatris dokumentaalfilmi „Mäed, mida polnud“. Linateos räägib sellest, kuidas on kulgenud kahe Vändrast sirgunud rattasportlase ning meie kooli vilistlase Rein Taaramäe ja Tanel Kangerti kohati konarlik, aga sihikindel tee maailma tippu.

Peale filmi vaatamist vastasid küsimustele režissöör ja stsenarist Ivar Jurtšenko ning üks peategelane ehk Rein Taaramäe ise. Küsimusi esitas Jorgen Matsi.

Tee tippu
Dokumentaalfilmis saavad sõna treener Erich Perner, kelle käe all noormehed sirgusid, lähedased, kelle panust on raske ülehinnata, ja teised olulised inimesed, kes ühel või teisel moel on jalgrattureid nende teekonnal aidanud. See 75-minutiline linateos räägib, millise hinnaga Taaramäe ja Kangert oma eesmärgini on jõudnud.

Film toob nähtavale ratturite argipäeva, tippmeeskondade telgitagused, peresuhted ja lähedastest eemal olemise raskuse. Samas näitab see kahe mehe sihikindlust ja usku endasse ehk seda, kuidas andekuse, töökuse ja tugeva tahtejõu varal ning kõigi tagasilöökide kiuste on võimalik tippu jõuda.

„Ma tahan uskuda, et see on huvitav ja inspireeriv lugu mitte ainult spordiinimestele, vaid kõigile, keda paelub elus läbilöömine,“ mainis Jurtšenko.

Film on nii mõneski mõttes eriline
Nimelt on tegemist kahe võidulooga. Üks edulugu oleks mõistetav, aga kui neid on kaks ja samal ajal, võib seda pidada omamoodi imeks. Niisamuti nagu seda, et Kangert ja Taaramäe on pärit ühest kandist. Seega võid tippu jõuda isegi siis, kui oled kasvanud Euroopa mõistes perifeerses Vändras ja unistad saada elukutseliseks jalgratturiks, kes vallutab mäetippe Alpides, Püreneedes ja Dolomiitides ning kelle nime kuuleb nädalast nädalasse Eurosporti kanalilt, kui kantakse üle Tour de France’i, Giro d’Italia või Vuelta võistlusi.

„Filmis on väga unikaalseid kaadreid, mis liigituvad puhtal kujul Eesti spordi ajaloo või isegi laiemalt Eesti kultuuriloo alla. Võttepaikadeks on olnud Pariis, Monaco, väikesed alpikülad Itaalias ja Prantsusmaal ning mõistagi Vändra, kust kõik alguse sai,“ märkis Jurtšenko.

Mõjus innustavalt
Filmi näinud noorsportlased pidasid nähtut motiveerivaks. Oliver-Harris Hütt ütles, et huvitav oli näha köögipoolt: „Saime rohkem teada tipptiimide siseelust.“ Robin Nirgi lisas, et tema läheb seda filmi uuesti vaatama: „Taaramäe kutsus, kuna tegin temast uurimistöö.“ Robinile oli oluline ka see, et ta sai filmist teada uusi fakte Reinu klubivalikute kohta.

Spordigümnaasiumi Otepää üksuse juhataja Reet Dalberg tõdes rõõmuga, et publiku hulgas võis näha palju tuttavaid: „Kohal oli rohkesti meie kooli jalgrattureid – nii praeguseid kui ka vilistlasi – ning loodetavasti ka tulevasi.“

Jalus