fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

erakool

Koolitervishoid soovitab kaaluda vaktsineerimist leetrite vastu

01.02.2018

Terviseameti andmetel jätkus 2017. aastal mitmes Euroopa riigis leetritesse haigestumise epideemiline levik. Haigestumise tase oli kõrge Rumeenias, Itaalias ja Belgias. Haigestumise tõusust andsid teada Kreeka, Poola, Saksamaa, Suurbritannia, Rootsi ja Läti.

Eestis registreeriti 2017. aastal üks leetrite haigusjuht, mis oli seotud reisimisega Itaaliasse. 2018. aastal leetritesse haigestumisi registreeritud veel ei ole.

Koolitervishoid soovitab vaktsineerimist kaaluda
Vaktsineerimine on vabatahtlik ning lapse vaktsineerimise otsustab lapsevanem või tema seaduslik esindaja. Kuna teatud välisriikides on ilmnenud haiguspuhangud ning lähenemas on koolivaheaeg, mil reisitakse tavapärasemast rohkem, siis Tallinna Koolitervishoid soovitab vaktsineerimist kaaluda.

Leetrite sümptomid ja vaktsineerimine
Leetrid on väga kõrge nakatusega viirusnakkus, mis avaldub kurgu ja silmade põletikuna ning iseloomuliku lööbena. Haigus võib tüsistuda raske kujulise kopsupõletiku, keskkõrvapõletiku või peaajupõletikuga.

Leetrite vastase kaitse annab kas vaktsineerimine või haiguse läbipõdemine. Haiguse ennetamiseks on olemas liitvaktsiin, millega vaktsineerimine annab lisaks leetritele kaitse ka punetiste ja mumpsi vastu. Piisav kaitse omandatakse pärast kahe vaktsiinidoosiga vaktsineerimist.

Kõige olulisem leetritesse nakatumise vältimiseks on laste õigeaegne vaktsineerimine. Lapsi vaktsineeritakse 1-aasta vanuses ja re-vaktsineeritakse 13-aasta vanuses. Esimene vaktsineerimine annab piisava kaitse 85-90-le protsendile vaktsineeritutest, pärast teise annusega vaktsineerimist tekib kaitse 99-l protsendil. Täieliku vaktsineerimise järgse immuunsuse kestus on vähemalt 26–33 aastat. Seega annab vaktsineerimine pikaajalise kaitse, kuid ei pruugi olla elukestev.

Vaktsineerida saab perearsti või kooliõe juures
Leetrite, mumpsi ja punetiste vastane vaktsiin on tasuta kõikidele lastele. Kui laps on vaktsineerimata või on vaktsineerimist edasi lükatud, siis oleks soovitav minna vaktsineerima esimesel võimalusel. Vaktsineerida saab sõltuvalt lapse vanusest kas perearsti või kooliõe juures.

Täiendavat infot nakkushaiguste kohta leiab www.vaktsineeri.ee ja www.terviseamet.ee.

Zinaida Kendra
kooliõde

Telefon 699 6698
Mobiil 5625 6603
[email protected]

Jalus