fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

SPORDIGÜMNAASIUMI UUDISKIRI

Koroonahooaeg Otepääl nõudis loovat lähenemist

07.06.2021

Koroona-aasta mõjutas elu kogu maailmas. Puutumata ei saanud jääda ka Audentese spordigümnaasiumi Otepää õpilaste elu.

Valitses pidev hirm
Laskesuusatreener Karel Viigipuu sõnul oli kogu hooaeg nagu tiksuva pommi otsas istumine. Otepää ja kogu Valga maakond olid enamasti üsna väikese nakatumismääraga. Reedel mindi aga koju ja see, et esmaspäeval kümnest maakonnast tulijad viirust kaasa ei toonud, oli suure hoolikuse ja õnne tulemus.
Et nakatumisvõimalust miinimumini viia, elas kogu laskesuusatamise treeningurühm enne olulisi võistlusi mullis, kus kokkupuuteid n-ö välismaailmaga välditi.

Õpilased klassiruumi eriti ei pääsenud
Kuna Eestis olid nakatumisnäitajad suured, otsustasid jalgratturid oma mulli luua hoopis Hispaaniasse. Nende tavapärane märtsilaager algas juba jaanuaris.
Välislaagrite plaanimine nõudis suurt julgust ja suusatreenerite mure selle pärast, kuidas saab ühest Soome lahe servast teise nii, et laager oleks tulemuslik ja mitte palju kallim, oli päris suur. Pidevalt tuli jälgida piiranguid välisriiki saabumisel ja ka koju naasmisel.
Pärast iga välismaal viibimist pidi sportlane olema eneseisolatsioonis. Sageli juhtus, et uus võistlusreis tuli kohe pärast karantiini lõppu ja õpilane koolitundidesse ei jõudnudki, kuigi elas koolimajast kiviviske kaugusel. Selle tõttu puudusid Audentese Otepää suusahüppajad novembrist veebruari keskpaigani kõigist koolitundidest ja tegid selle aja jooksul 14 koroonatesti. Märtsis aga saadeti kõik õpilased koju.

Paratamatu nuhtlus nullis plaanid
Kõige valusama koroonakogemuse sai koolis Margus Uibo õpilane Aveli Uustalu. Pärast teatesuusatamise võistlust Lahtis tundis ta end väga halvasti. Mõni päev hiljem, 29. jaanuaril tehtud koroonatest näitas positiivset tulemust. Järgmiste päevade testid olid aga negatiivsed. Kolm päeva hiljem test kokkupuudet viirusega ei näidanud.
10. veebruaril ootas Avelit klassikasprindi start Vuokatti U23 maailmameistrivõistlustel. Sealne hea sõit oli tema hooaja suurim eesmärk. 8. veebruari öösel startis Aveli Jõhvist Tallinna lennujaama, hing rahul ja kaasas sertifikaat koroona läbipõdemise kohta. Sellest ei piisanud ja lennukile teda ei lubatud.
Järgnesid kiirtestid Confido kliinikus: tulemus oli esimesel testil ebamäärane ja teisel negatiivne. Päev hiljem õnnestus Avelil üle lahe lennata. Kuigi ta oli põgusalt koroonat põdenud ja start lükati külma tõttu järgmisse päeva, säilis usk heasse sooritusse. Paraku sai Aveli kohe pärast starti aru, et ei suuda sõita. „Rütmi ei leidnud, pingutades ei olnud võimalik hingata. Kindlasti olen oma 39. kohas pettunud, sest hooaja algus oli paljulubav. Aga ma ei saa muuta seda, mis toimus kaks nädalat enne võistlust,“ kirjeldas ta juhtunut.
Aveli hooaeg oli rikutud ja seatud eesmärgid ei täitunud. Kuna ta oli käinud enne koroonatesti tegemist ka koolis, valitses oht, et lähikontaktseks osutuvad kõik kooli õpilased ja ka nemad saavad eneseisolatsiooninõude tõttu võistluskeelu. Õnneks nimetati lähikontaktseks vaid mõni ja keegi koolis ei haigestunud.
Terava õppetunni sai aga kogu kool. Arusaam sellest, kuidas mõjutab võimalik kokkupuude võimaliku haigega sportlase hooaega, muutus palju selgemaks.

Kui ei saa nii, siis teeme teisiti
Aasta on pikk ning sportlane on õnneks kohaneja: algne masendus ja teadmatus muutusid peagi operatiivsuseks ja leidlikkuseks. Treenimine oli võimalik, kuigi mitte plaanipärane. Suusad ja lumi, maanteed, metsad ja mäed on ju alles ka siis, kui haiguste pärast tuleb kontakte vähendada.

Jalus