fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

HUVIKESKUSE UUDISKIRI

Lapse loovus areneb koos tegutsedes

31.05.2021

Teadlased ütlevad, et loovus on inimese võime näha asju uudsest vaatenurgast, leida olukorrale, küsimusele ja probleemile omanäolisi vastuseid ning lahendusi.

Iga laps on sünnipäraselt loov
On oluline, et vanem oskaks lapse loomisvõimet teadlikult hoida ja arendada ning loovat isiksust kujundada.

  • Pakkuge lapsele loovuse avastamiseks mitmesuguseid võimalusi: hästi sobivad näiteks muusika, maalimine, meisterdamine, liikumine ja ehitamine.
  • Laske tal loovalt tegutseda eri kohtades: näiteks keldrit koristades võite korraldada aardejahi, pikal autosõidul on võimalik rääkida lõputa lugusid ja vannitoa põrandal saab mõnusalt maalida.
  • Austage lapse ideid ja julgustage teda olema omanäoline.
  • Ergutage last, et ta leiaks igale küsimusele ja probleemile mitu vastust või lahendust. Nii tekib temas teadmine, et igast olukorrast leidub väljapääs.
  • Lubage tal igavleda. Loovuse arenguks on vaja aega, mis ei oleks täidetud kohustuste, ülesannete ja tegevustega. Igavusest sünnivad ideed.
  • Kuulake, usaldage ja tunnustage last.
  • Julgustage teda sellega, et käitute ise tavatult: näiteks serveerige õhtusöök piknikuvormis elutoa põrandale, joonistage hommikupudrule moosiga naerunägu või nimetähed, kutsuge pereliikmed teie pere õnnevalemit koostama või korraldage tagurpidipäev.
  • Leidke aega koos tegutsemiseks.

Tulemuse asemel väärtustage protsessi
Loomulikult võite last tunnustada ka tubli tulemuse eest, aga loovuse arendamise seisukohast on esmatähtis märgata tegutsemisrõõmu, loovat mõtlemist ja julget eneseväljendust.
Kõige tõhusamalt saate lapse loomisvõimet arendada temaga koos tegutsedes, olgu siis patjadest kosmoselaeva ehitades, fantaasialooma välja mõeldes, makaronidest kaelakeed meisterdades, tulevikukodu projekteerides, sõpruse retsepti välja töötades või hoopis algusega „Mis oleks siis, kui …“ lugusid jutustades.
Loov koos tegutsemine kingib nii lapsele kui ka vanemale palju kauneid hetki, naeru ja nalja, õigete vastuste vaba õhkkonda, üksteise avastamist uudses olukorras ning värskeid mõtteid. See viib teid rutiinist välja ja liidab kokku.
Loovalt tegutsedes suudab laps ennast paremini väljendada, loominguliselt mõelda ja kujutlusvõimet kasutada. Lapse loovusele tähelepanu pöörates suurendate tema avatust uutele ideedele ja kogemustele ning hoolitsete selle eest, et lapse enesehinnang oleks positiivne.

Jalus