fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

Looduspäeval sai matkata ja parvega sõita

21.10.2022

Septembris toimus taaskord erakooli looduspäev, mille raames käivad 5.–9. klassid erinevaid Eesti kohti avastamas.

Sel sügisel käisid 5. klassid Jääaja Keskuses ning Saadjärvel parvesõidul järve uuringuid tegemas. Laste jaoks oli kõige erilisem parvega sõitmise kogemus. Parve peal said lapsed mõõta järve sügavust ja vee läbipaistvust, see ise toimetamine tekitas elevust ja tõstis huvi. Järve põhjast välja tõmmatud vetikate ja samblike määramine, nuusutamine ja oma käega katsumine ei jätnud samuti ühtegi õpilast külmaks. Külma eest hoolitses tuul, mis tõi endaga kerge vihmasabina. Parvesõidule lisaks said õpilased iseseisvalt tutvuda näituste ja eksponaatidega läbi Jääaja Keskuse erinevate korruste.

6. klassid käisid aga Järvamaal – Seli rabas ja Matsimäe Pühajärve ääres ning sõideti mööda ka Paunküla veehoidlast, mis on seotud Ülemiste järvega, tagades vajadusel piisava veevaru. Tallinnast väljudes oli ilm soe ja päikseline, kuid mida enam raba suunas sõideti, seda enam läks rappa ka ilm. Kohapeal puhus juba kõledam tuul ning päris rabasse jõudes tuli ka tihedat vihma. Kuid väga professionaalsed, elulähedased ja muhedad giidid panid kõiki märkama ja rääkima ning keskenduti loodusele. Üheks giidiks oli legendaarne Arne Timm, kes jagas tarkusi juba linnast välja sõites.
Meeleolu aitasid üleval hoida matkajuhi põnevad jutud, väiksed naljad ja klassikaaslaste toetus. Väga usinasti aidati vihma korral üksteisele vihmakeebid selga, libedal laudteel ei kukkunud keegi ning matk möödus suuremate viperusteta. Lisaks laudteel liikumisele oli võimalik ronida ka raba vaatetorni, kust avanes suurepärane vaade üle terve raba. Tagasi linna jõudes oli ilm päikseline ja ka matkalistel tujud head.

Õpilased said kinnituse, et matkal ja looduses on äge, hea kui on palju süüa kaasas ning ka juua, sest rabavesi janu ei kustuta. Nüüd teavad kõik, kuidas rabas liikuda, millest hoiduda ja miks rabad nii inimesele kui ka kogu loodusele vajalikud on.

Pange end proovile ja mõelge, kas teate vastuseid:
1. Mis taime sisse võib pakkida matkal võileiva, et see hästi pikema teekonna vastu peaks?
2. Mis rabataim on Andromeda?
3. Kuidas on raba seotud kliimamuutustega?
4. Kui vanad on Eesti rabad?
5. Kui kaua võtab aega, et üldse raba tekiks?
6. Mis on älves?
7. Mis on laugas?
8. Kas kõik rabas leiduvad marjad on söödavad?
9. Mis mari sisaldab rohkem c-vitamiini kui apelsin?

Vastused: 1. Kilpjalg 2. Küüvits 3. Rabades on peidus süsinik, mis rabade liigkuivendamise tõttu paiskuks atmosfääri 4. Mitu tuhat aastat 5. u 1000.a 6. Madal ohtlik lohk 7. Väike soo veekogu 8. Jah 9. jõhvikas

Jalus