fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

Erakool, Spordigümnaasium

„Maleta pinginaabriga!” simultaanil mängis õpilastega Eesti parim naismaletaja Mai Narva

04.04.2016

1. aprillil olid koolimajas üles seatud malelauad. Liitusime üle–eestilise üleskutsega „Maleta pinginaabriga! Paul Kerese 100. sünniaasta tähistamine Eestimaa koolides”. 

Malesimultaani viis läbi Mai Narva, kes on Eesti 2015. aasta naismaletaja, Euroopa neidude võistkondlik meister tavamales ja individuaalne meister välkmales. Mai Narva õpib alles 10. klassis, kuid on selles mõtlemisspordialas saavutanud kõrgeid tulemusi.

Koolitundides on õpetajad õpilastele malemängu ja selle reegleid tutvustanud. Ka mobiiltelefonides on olemas malemängu äpp, mille abil saab mängu mängida ka ilma malelaua ja malenditeta.

Tunniajasel simultaanil osalesid 4.–11. klassi õpilased, keda kokku oli 11 ja spordigümnaasiumi direktor Priit Ilver. Simultaanist võtsid osa 4.a klassist Taniel Annijerv ja Kenneth Ruut; 5.b klassist Kaur Jakob Kasela ja Ron Grištšenko; 7.b klassist Otto Hein; 8.a klassist Madis Keerd; 8.b klassist Markus Veltri; 9.a klassist Kristjan Harald Karu ja Sten Martten Kägu ning 11.d klassist Klim Gusarov ja Karl-Erik Glück.

Viimasena jäi lauda Klim Gusarov, kes on maleringis käinud 7 aastat, alustades juba 7–8-aastasena selle mängu õppimist. Praegu mängib ta malet harva, pigem telefoniäpiga. Tänane mäng oli Klimi sõnutsi hea, kuid paaril korral tähelepanu hajus ning siis tulid vead.

Teised mängijad on mängu õppinud kodus, isalt, vanemalt vennalt ja vanavanematelt. 9. klassi poisid mängivad enne keemiatundi ning ka muul ajal koolimajas, kus on malelaud olemas ning aitab vahetundi veeta.

Spordigümnaasiumi direktor Priit Ilver õppis malet mängima juba 4–5-aastaselt, vanaisa käe all. Praegu õpetab ta seda mõtlemismängu ka oma lastele. Tõsist malepartiid mängis Priit viimati 10–15 aastat tagasi, seetõttu oli täna keerukas kogu tähelepanu mängule suunata ja vead lipsasid sisse.

Mai Narva mängis nii mitme vastasega simultaani esmakordselt, kõige enam on tal olnud 5 vastast korraga. Mai on malet mänginud 5–aastasest alates ning teinud seda järjepidevalt, seepärast oli tal täna kerge mängida tosina vastase vastu, kellel pole selliseid mängukogemusi. Kõige rohkem pidi ta partii jooksul mõtlema ning keerukamaks osutus viimane lauda jäänud mängija. Maile endale meeldib ühe vastasega rohkem mängida, sest siis saab paremini ühele partiile keskenduda. Simultaani puhul on vastaseid palju, mis nõuab rohkemat mõtlemistööd. Kooliõpilastele soovitab Mai selgeks õppida avangud ja kui tõsiselt malega edasi tegeleda tuleb veel palju mängida.

Sellel aastal tähistati 7. jaanuaril male suurmeistri Paul Kerese 100. sünniaastapäeva ja Maailma Male Föderatsioon (FIDE) nimetas 2016. aasta Paul Kerese aastaks. Täname Paul Kerese nimelist Malemaja võimaluse eest koolil kasutada malelaudu ja malendeid.

Jalus