fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

SPORDIKLUBI

Neli müüti naiste treeningute ja toitumise kohta

08.03.2023

Audentese spordiklubi rühmatreeningute peatreener ja personaaltreener Katrin Hiiepuu kummutab mitu levinud eksiarvamust, mis puudutavad naiste treeninguid ning toitumist.

Müüt nr 1: jõutreening muudab naise keha mehelikult lihaseliseks

Jõutreening ei tee naist ebaloomulikult lihaseliseks või suureks. Järjepideva progresseeruva lihastreeninguga võid hoopis oma keha vormida ja kehakompositsiooni ehk rasva- ja lihasmassi vahekorda muuta, mille tulemuseks on naiselikum kehakuju.

Müüt nr 2: kindla kehaosa harjutustega põletan rasva just sellest piirkonnast

Minu poole pöördutakse aeg-ajalt sooviga, et näitaksin harjutusi kõhule, mis aitaksid vabaneda kõhurasvast. Kahjuks olen alati pidanud vastama, et selliseid harjutusi pole. Valikuliselt ei saa kehas rasva põletada, kuna nahaalune rasvkude kahaneb ühtlaselt üle keha.

Seega ei piisa saleda talje saavutamiseks või kõhukese kaotamiseks kõhulihaseharjutustest. Kogu keha rasvapõletust mõjutavad füüsilise aktiivsuse kõrval ka paljud muud tegurid: toitumine, stress, puhkus, hormonaalne tasakaal jne.

Müüt nr 3: kui teen trenni, siis võin süüa kõike

Põhimõtteliselt võid küll kõike süüa, kui jääd enda energiavajaduse piiresse. Lihtsalt osa toite ei mõju kehale nii hästi ja on teistest koormavamad või ei anna piisavalt toitaineid (valgud, rasvad, süsivesikud), vitamiine ja mineraale. See omakorda põhjustab organismis puudujäägi ja võib tekitada isu ebavajalike toitude järele.

Kui aga annad oma kehale sööki, mis on toitaineterikas, siis saad sellest energiat, jõudu ja parema enesetunde. Lisaks on organism sel juhul vähem vastuvõtlik haigustele.

Müüt nr 4: peale kella kuut õhtul ei tohi süüa

Ikka ja jälle komistavad inimesed selle iganenud eksiarvamuse otsa. Pärast kella 18 ei hakka kalorid kehas teistmoodi käituma.

Toitumine oleneb hoopis päevakavast ehk sellest, mis kell Sa ärkad, mis aegadel on töö, mis kell treenid, koju jõuad, magama lähed jne. Tähtis on energia tasakaal: süüa võid nii palju, kui kulutad. Kui soovid kaalu langetada, siis peaks söögi kalorsus olema pisut väiksem kui kulutatavate kalorite hulk.

Kui aga saad söögist rohkem kaloreid, kui kulutad, siis konverteerib organism liigse energia rasvaks, et panna see n-ö tallele. Pideva energia ülejäägi korral rasvavaru vaja ei lähe, mistõttu see üha suureneb.

Jalus