fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

Õpilased said tutvuda Ilon Wiklandi kohvernäitusega

16.11.2021

Sügisvaheajale eelneval ja just hingedeaja algusesse jäänud järgneval nädalal oli Audentese raamatukogu käsutuses Ilon Wiklandi elu ja loomingut tutvustav kohvernäitus „Pikk-pikk teekond“. Viiest kohvrist koosnev rändnäitus valmis Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Iloni Imedemaa ja Lääne Maakonna Raamatukogu koostöös armastatud illustraatori 90. sünnipäevaks 2020. aastal. Kolm sellist teematundideks mõeldud kohvrikomplekti rändavad peamiselt Eestimaa rahvaraamatukogudes. Meie kooli raamatukogu oli näituse ka enda kasutusse aegsasti tellinud, aga kevadel peatas kohvrite kohalejõudmise distantsõppele minek. Nüüd oktoobrikuu lõpus jõudis näitus Rapla maakonnast meieni.

Meie koolis said teematunnist osa 1.–5. klassid, aga ajalooõpetaja algatusel ka üks 9. klass. Teematundi viis läbi raamatukogu juhataja Hypatia Hübner. Osalejad said võimaluse ajarännakuks pea sajanditagusesse aega, mil väike Maire-Ilon Pääbo enda teekonda Tartus alustas. Sealt edasi saadi tema piltide ja neist sündinud raamatute kaudu kaasa elada tema lapsepõlveseikadele ning ka keerulisematele pöördelistele sündmustele Tallinnas ja Haapsalus. Saadi teada, kuidas ta neiueas sõjapõgenikuna taaskord kollase vineerkohvriga reisides Rootsi jõudis, koostööst Astrid Lindgreniga ja muidugi jõudmisest tagasi koju ehk Iloni Imedemaa loomise loost Haapsalus. Viie põhiteema kaudu, mis puudutas ka tema üksildust ja suhet loomadega, avanes inspireeriv lugu, kuidas ta ande, töökuse, tahte, südamlikkuse ja hea õnne läbi, kõiki raskusi trotsides, arenes maailmakuulsaks illustraatoriks. See lugu väljendab hästi seda, et inimese sees on tegelikult palju jõudu ja on väga tähtis, et usutakse endasse, usutakse, et saadakse olukordades hakkama. Ilon Wikland on ise öeldnud: „Kui sa oled üksi, siis pead julgema teha asju. Pead julgema hüpata“. See mõte seostub otseselt ka temale kõige südamelähedasema A. Lindgreni raamatu „Vennad Lõvisüdamed“ tegevustikuga, kus väikevend Korp pidi ületama enda hirmud ehk väga vapralt toimima. See elu(edu)lugu näitab sedagi, et kui inimene peab enda andega kuhugi välja jõudma, siis ilmuvad ka abilised, kes teda edasi aitavad.

Näitusetund pakkus lastele ka erinevaid tegevusi ja võimaldas kaasa rääkida. Enim pani ehk mõtlema ja enda perede kogemusi tooma küüditamise ja sõja teema. Et näitusega olid kaasas ka tegeluslehed, milles lisaks järjehoidjale lõnganööri valmistamisele sai Ilonile tervituskaardi luua, siis praeguseks valminud kaartide järgi on selgelt aru saada, et enim südamesse on lastele läinud Iloni loomaarmastus ja tema meeldivad loomi ning nendega suhteid väljendavad illustratsioonid.
Kõik need joonistustega ja ka tänusõnadega kaardid toimetame Iloni Imedemaale Haapsalusse.

Täname Eesti Lastekirjanduse Keskust kohvernäituse meile võimaldamise eest!

Jalus