Uudised
ERAKOOLI UUDISKIRI
Perenõustamine ja -teraapia aitavad nii last kui ka peret
22.10.2021
Toetavad ja lähedased suhted on vaimse heaolu tähtis eeldus. Selliste suhete olemasolu leevendab stressi ja parandab toimetulekut eluraskustega, näiteks nii vaimsete kui ka füüsiliste haigustega.
Kuidas jõuda lähedaste ja avatud suheteni?
On üsna tavaline, et inimene jääb oma muremõtetega üksi: ta ei taha teisi koormata ning ei saa või ei oska oma probleemist rääkida. Tuleb teada, et kõigest saab ja võib rääkida. Ärevus kasvab just siis, kui ei räägita. Mure korral on eriti oluline oma mõtteid ja tundeid lähedastega jagada.
Juhul kui täiskasvanu jääb keerulisel ajal võimalikult rahulikuks, siis aitab see ka teistel pereliikmetel, eriti lastel, paremini maha rahuneda. Nii nagu hirm ja ärevus nakkab peres ühelt inimeselt teisele, nii nakkab ka rahulik ja positiivne meeleolu.
Kui pere omakeskis lahendust ei leia ja ärevus kasvab, siis on kindlasti mõistlik otsida tuge asjatundjatelt.
Eriti kindlat tuge vajab laps
Lapse tähtsaim kasvukeskkond on perekond. Mida pisem on laps, seda enam sõltub ta oma vanematest ja perekonnast: lapse vaimne heaolu oleneb paljuski just tema pere vaimsest heaolust. Inimene sünnib suhtest ja suhtesse, tema maailmapildi ja -vaate kujundamisel on lähisuhted kõige olulisemad.
Noorukieas muutuvad eakaaslased küll mõnes mõttes tähtsamaks kui pereliikmed, kuid ka sellel iseseisvumise ajal on pere tugi oluline. Laps ja noor, kes tuleb pere toel oma muremõtete ja ärevusega toime ning kellel tekib maailma vastu usaldus ja turvatunne, suudab ka paremini õppetööle keskenduda ning oma võimeid maksimaalsel määral rakendada.
Mis vahe on perenõustamisel ja pereteraapial?
- Perenõustamine on perele olulisel teemal peetav vestlus või vestluste sari, mis võimaldab konkreetses keerulises küsimuses selgust saada.
- Pereteraapias aitab terapeut tervel perel süsteemselt ja vajaliku aja vältel tegeleda kergemate või raskemate suhteprobleemidega.
Millal pöörduda perenõustamisele?
Perenõustaja juurde tasub tulla siis, kui
- laps ei taha õppida või kooli minna;
- tal on probleemid eakaaslastega;
- ta ropendab, valetab või kiusab teisi.
Nõustaja aitab koostöös perega otsida sobivat lahendust väga konkreetsele probleemile, aga ta ei paku valmislahendusi. Kuna iga juhtum on eriline, leitakse üheskoos esialgne lahendus. Seejärel proovitakse seda rakendada ja vajaduse korral tehakse muudatusi.
Millal pöörduda pereteraapiasse?
Pereteraapiast võib abi olla juhul, kui on tekkinud
• suhteprobleemid;
• kooliprobleemid;
• käitumisprobleemid;
• pereprobleemid ja -kriisid (lein, pereliikme lisandumine);
• põhimõttelised eriarvamused olulistes teemades, mis puudutavad perekonda.
Terapeut aitab kindlate meetodite abil sellisele probleemile sobivat lahendust otsida.
Pereteraapias vaadeldakse perekonda kui süsteemi, kus ühe pereliikme muutumine toob kaasa muutuse kogu süsteemis ja vastupidi. Igas perekonnas on oma struktuur ja toimemehhanismid, mis püüdlevad tasakaalu poole. See, millised sümptomid millisel pereliikmel mis kontekstis tekkivad, on teataval määral juhuslik ning neid sümptomeid saab ravida, ravides suhteid perekonnas.
Laste ja noorte probleemide korral on pere kaasamine hea tulemuse saavutamiseks tarvilik. Pereteraapias vaadeldakse lapsel avaldunud sümptomit kui pere probleemide sümbolit: mitte lapsel ei ole viga küljes, vaid viga on tekkinud pere suhtlemismustris. Mõne mure korral puudub küll ideaalne lahendus, kuid alati on võimalik leida sobivaim lahendus hetkeprobleemile.
Pereterapeudi juurde võite tulla peresuhteid arutama ka üksi, kuid kindlasti on tulemuslikum tulla kogu perega. Esmalt võiksite terapeudiga ühendust võtta ja talle lühidalt probleemi kirjeldada, seejärel oskab ta hinnata, milliste pereliikmete kohalolek oleks vajalik.
Võtke mure korral julgelt ühendust
Audentese nõustajad ja terapeudid Auli Andersalu-Targo ning Siiri Saviir võtavad lapsi ning peresid vastu väikese koolimaja nõustamis- ja teraapiakeskuse ruumides. Sobiva kohtumisaja saate konkreetse spetsialistiga kokku leppida e-kirja teel.
Vaata veel
-
Ekke Tiidemann: „Ma pole veel tundnud sellist seisundit nagu stress“
02.06.23
Meie spordigümnaasiumi tennisetreeneril Ekke Tiidemannil on laialdane kogemus võtta nii mängijakarjäärist, treeneritööst kui ka Eesti Davis Cupi meeskonna kapteni rollist. -
Kahese karjääri päeval rääkisime raha- ja meediatarkusest
02.06.23
Igal aastal leiavad kahese karjääri päeva korraldajad koos õppursportlastega mõne teema, milles noortel oleks tarvis teadmisi ja oskusi täiendada. Sel -
Tänavused uurimistööd said kaitstud
02.06.23
Sel aastal kaitses spordigümnaasiumi Tallinna üksuses uurimistööd 46 õpilast. Nagu juba tavaks on saanud, puudutas suur osa töödest sporti, tervist, -
Kooliaasta täis teatrit
02.06.23
Audentese spordigümnaasiumi Otepää kool asub umbes 40 kilomeetri kaugusel Eesti ainsast kolme žanri teatrist: Vanemuine esitab oma kolmes majas nii