fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

erakooli uudiskiri

Põhikool rändas ajas Eesti iseseisvuse sünniaega

23.02.2018

7. veebruaril kell 10 reisis Audentese põhikool ajas tagasi 1918. aasta 24. veebruarisse ehk päeva, kui loeti esimest korda Tallinnas ette Eesti vabariigi iseseisvusmanifest. Audentese kooliperega samal ajal tegid sarnase rännaku ligi 8300 õpilast ja õpetajat üle Eesti.

Eesti ajaloo- ja ühiskonnaõpetajate seltsi ning Eesti rahva muuseumi (ERM) eestvedamisel alustati ettevalmistusi juba varakult. Õpetajatele organiseeriti temaatilisi infopäevi koos ajaloolaste loengutega ja Eesti vabaõhumuuseumi Kuie koolimajas toimus õpetajate näidis-ajarännak.

Ka Audentes alustas ajarännaku ettevalmistustega juba sügisel. Ajalooõpetajad Pille Rohtla ja Kadi Aavik tegid kaasa Soome 100. sünnipäeva ajarännaku Soome iseseisvusaega, kogudes ideid ning tutvudes põhjanaabritega. Paljud meie kooli õpetajad lõimisid Eesti 100. sünnipäeva oma ainevaldkonnaga, jaanuarist süveneti kooli õppeainetes just Eesti ja kodumaa teemasse.

7. veebruari koolipäev oli teistsugune
Õpilaste rõivastus sarnanes ajarännaku päeval 20. sajandi alguse riietusega. Audentese kooli asemel koguneti hoopis Tondi palvemajja, kuna 24. veebruar 1918 oli pühapäev.

Õpetajadki riietusid ajastule kohaselt ning esindasid eri maailmavaateid ja rolle. Palvemajas oodati pastor Juliuselt, keda kehastas õpetaja Enn Kirsman, traditsioonilist jutlust. Kuid pastorihärral oli sel pühapäeval rahvale teatada hoopis midagi tähtsamat.

Ajarännakul said õpilased kujutleda end tollesse aega, kui vabadusmanifest oli küll ette loetud, aga Eesti saatus veel lahtine. Neil tuli rollimängus arutada selle üle, kas olla isamaa patrioot, pooldada sotsialistlikke vaateid või jälgida sündmusi pessimistina kõrvalt. Põhikooli klasside esindajad tutvustasid oma seisukohti, kuidas üheskoos üles ehitada selline Eesti vabariik, kus kõigil on hea elada.

Päeva teises pooles vaadati filmi „Laulev revolutsioon“, mis aitas õpilastel meenutada, kuidas kättevõideldud iseseisvus kaotati ja kuidas selleni uuesti jõuti. Õpilased arvasid päeva lõpuks, et Eesti on üks õnnelik riik, kes on raskustest läbi tulnud võitjana.

Üks osa kooliperest käis Heimtalis
Ajalooõpetaja Pille Rohtla koos mitme teise õpetaja ja 25 õpilasega oli 7. veebruaril Viljandimaal Heimtali muuseumis, kus sama ajarännak korraldati koos ERMi töötajate ning välismaalt vaatama tulnud külalistega.

Heimtali ajarändurid leidsid end pühapäevakoolist, kus Pärnust saabunud pastor luges pidulikult ette iseseisvusmanifesti. Ideede paljususe ja eri maailmavaadete näitlikustamise eesmärgil arutleti, kas Eesti rahvas on iseseisvuseks valmis.

Ajarännak on üle maailma tuntud aktiivõppe meetod
Audentese ajalooõpetaja Pille Rohtla, kes on ühtlasi ajarännaku meetodi Eesti juht, hindas seda üritust väga oluliseks ja vajalikuks: „Õpilastele andis ajarännaku kogemus võimaluse võtta uus roll ja seisukoht, tunnetada sajanditagust aega ja ideede paljusust ning aru saada, et iseseisvus ei ole enesestmõistetav, vaid miski, mida tuleb hoida ja väärtustada.“

Bridging Ages on rahvusvaheline organisatsioon, mis ühendab muuseumitöötajaid, ajalooõpetajaid ja vabatahtlikke. Selle organisatsiooni algatatud Heritage Bridge’i ehk ajarännaku projektiga tähistavad nii Soome, Eesti, Läti kui ka Leedu muuseumid ning koolid oma kodumaa 100. sünnipäeva.

Audenteses aitas projekti ellu viia SA Archimedes.

 

EL ja ESF_logo_2018

 

Jalus