fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

Spordigümnaasium

Rändav bioklass Audenteses

02.06.2017

24. mail külastas Audentese spordigümnaasiumit „Rändav bioklass“. See on projekt, mis sai alguse 2011 Leedus firma Thermo Fischer Scientific Baltics UAB ja Vilniuse Ülikooli koostööna ning mille eesmärk on tutvustada noortele kõige uuemaid loodusteaduslikke uurimismeetodeid. Töötuba juhendasid Tartu Ülikooli tudengid. Õpilased moodustasid kuus neljaliikmelist rühma, igal rühmal oli oma juhendaja. Kõigepealt korraldati tutvumisvoor ning nüüd võis nelja ja poole tunnine töötuba alata.

Enne praktilist tööd tutvustati noorsportlastele laborivarustust, mis oli laua peale valmis pandud, räägiti erinevate vahendite otstarbest ja ohutust kasutamisest. Paljud said töötoas esmakordselt järgi katsuda automaatpipette, mida teadlased kasutavad oma igapäevatöös. Ees ootas ka esimene võistlus, milleks oli pipeteerimise olümpia. Esmalt tuli lahendada paar arvutusülesannet, et saada teada, kui palju vedelikku on vaja tuubi pipeteerida. Audentese spordikooli kõige parem pipeteerija ja olümpiavõitja oli 12.c klassi õpilane Mairit Laine, kelle tuubi massi ruumala oli täpselt 694 mikroliitrit – täpselt nii palju, nagu oligi vaja.

Tartu Ülikooli tudengid rääkisid gümnasistidele DNA ehitusest ja selle ülesannetest. Teise katse eesmärgiks oli näha DNA-d, kasutamata mikroskoope või teisi suurendavaid vahendeid. Esmalt määrati NanoDrop’iga, kas antud lahustes oli üldse DNA-d ning pandi kirja selle kontsentratsioon lahuses. Pärast seda transporditi DNA uude puhtasse tuubi ja lisati uut lahust ning segati Vortex’iga. Viimase asjana lisati isopropanooli ja pärast loksutamist ilmusid lahusesse valged niidikesed, mis olidki päris DNA ahelad!

Viimases katses tutvustati õpilastele PCR-meetodit (polümeraasi ahelreaktsioon), mille abil on võimalik luua DNA lõigust koopiaid ehk siis paljundada uuritavat materjali. Tudengitele anti tuubid, milles oli kas HPV-6 või HPV-16 (HPV – human papillomavirus, inimese papilloomviiruse) haigustekitaja DNA ja mida paljundati  PCR-masinas. Nüüd lisati lahustele nn laadimisvärvi ning seejärel pipeteeriti lahused elektroforeesi geelile. Aeg oli minna jäädvustama toredat päeva, tehes pilte spordigümnaasiumi õpilastest koos oma juhendajatega. Tagasi tulles saadi naerupahvaka osaliseks, sest juhendajad oli geelipadjad valetpidi anumasse pannud ja kogu DNA lahus oli välja voolanud. Katse lõpplahenduseni seekord ei jõutud, aga nagu öeldakse – tegijatel juhtub nii mõndagi.

Meeleoluka päeva lõpuks said kõik õpilased diplomi, millele oli kirjutatud, et nendest on saanud noored teadlased. Lisaks saadi meenena kaasa „Rändava bioklassi“ vihiku, helkuri ja rinnamärgi. Tagasisidena oli kuulda õpilaste suust vaid positiivseid sõnumeid ja loodetavasti tekkis paljudel huvi minna edasi õppima bioloogiat või geenitehnoloogiat.
„Rändava bioklassi“ projekt pakkus huvitavaid väljakutseid, uusi teadmisi ja kogemusi ning tõi vaheldust audenteslaste kooliellu.

Jalus