Uudised
SPORDIGÜMNAASIUM
Spordigümnaasiumi looduspäeva muljed
01.11.2019
Spordigümnaasiumi looduspäev toimus sel aastal 1. oktoobril. 10. klassid käisid Käsmuga tutvumas, 12. klassid Mukri rabas ning 11. klassid Kodru rabas ja Vargamäel. Sellest kirjutasid pikemalt 11. klassi õpilased Pippi Lotta ja Helena Stina.
11. klassid käisid Tammsaare-Järva-Madise loodusrajal, mis asub Kõrvemaa maastikukaitsealal. Peale umbes pooleteisttunnist bussisõitu jõudsime Järva-Madise kiriku juurde, kust algas 4,2 km pikkune Kodru raba matkarada, millest 3 km oli laudtee. Laukarikka Kodru raba keskel asub 1,7 hektari suurune ebakorrapärase kujuga Vibujärv. Maalilist raba ümbritsevad salumetsalised soosaared ehk väljamäed ja nendevahelised soosillad. Ilmaga meil küll tõsiselt vedas, päike sillerdas taevas ning paitas meie õrnalt punakaid põski, mis täitusid kiirelt laudtee kõrvalt korjatud jõhvikatega. Samuti sai mekkida rabajärve vett, mis oli küll veidike huvitava järelmaitsega, ent puhas. Geograafiaõpetaja Meelis Muuga ning bioloogiaõpetaja Külli Relve tutvustasid erinevaid rabataimi ja eluolu. Rada lõppes Tammsaare väljamäe veerel, mõnesaja meetri kaugusel A. H. Tammsaare muuseumist.
Film nähtud, raamat loetud, nüüd muuseumisse – kõik, mida annab näha, kuulda, lugeda, on tehtud. Tammsaare on öelnud: ,,Hea raamatu mõju lugejale on siis saavutatud, kui teose kujutlused ja ideed saavad lugeja kujutluseks ja ideeks“. Õpetaja Ingrid Palm on andnud endast parima, et meile nii olulist ning ühtlasi mõtlema panevat teost põhjalikult tutvustada. „Tõde ja õigus“ avardab silmaringi ja aitab elu ka teistsuguse pilguga vaadata.
Just siin, Tammsaare väljamäel kemplesid romaanis omavahel naabritest peremehed Andres ja Pearu, kaevates kahasse kraave, käies kohut ja üksteist üle trumbates. Giidid tutvustasid meile aidahoonet, rehetaret, saunikute hooneid, karjatalli ja pere pärija ehk Antoni venna Augusti elumaja, kus asub muuseumi püsiekspositsioon. Nägime paiku ja hooneid, mida kirjanik “Tõe ja õiguse” I osas kirjeldab. Rehetares avanes vaatepilt romaani tegelaskujude elu- ja töötingimustest: millised olid töövahendid, kus ja kuidas elati, magati, söödi. Saime omal nahal tunda, kui madalad olid ukseaugud ja kõrged lävepakud, kui rasked tühjad puust veeämbrid ja kui kaugelt pidi Krõõt raskete ämbrite kaupa vett tassima.
Seejärel rääkisid giidid muuseumimajas huvitavaid fakte Tammsaare elust ja nii romaanisarja kui ka filmi “Tõde ja õiguse” saamisloost. Seejärel saime osa lustakast Vargamäe 7-võistlusest: puust ämbrite ja kaelkookudega jooks, kotisjooks, hobuse looga alt läbipugemine, muna lusikal jooks, magnetkala püüdmine, oa pudelisse saamine ja käbidega täpsusvisked.
Pikk päev värskes õhus oli kere üsna heledaks teinud. Lõunasöögile sõitsime Albu mõisa aita, kus ootasid juba kaetud lauad auravate kartulite, kotleti ja kanašnitsli ning koduse purukoogiga. Küll maitses hea!
Õppekäik looduses oli suurepäraseks vahelduseks rutiinsele koolipingipäevale.
12. klassid Mukri rabas
Vaata veel
-
AUDENTESE PODCAST | Tehisintellekt kui õpetaja abiline
27.11.23
Kutsume teid kuulama Audentese podcast’i uut episoodi, kus õpime tehisintellekti ja selle rolli õpetamisprotsessis paremini tundma, leevendades seeläbi mõningaid hirme -
Keilas toimus ujumisvõistluse Kõik Meie Pardikesed I etapp
26.11.23
Pühapäeval, 26. novembril toimus Keilas ujumisvõistluse Kõik Meie Pardikesed I etapp. See võistlus on tore eelkõige seetõttu, sest auhindu jagatakse -
Noortesarja finaalis saavutasime III koha ning Emily-Pärli Jäärats ja Tristan Scott Hansalu püstitasid uued noortesarja rekordid
26.11.23
Laupäeval, 25. novembril 2023 toimus Kohtla-Järvel Noortesarja finaal. Võistlustules oli 19 noorsportlast ja kokkuvõttes saavutati III koht. Kõige tublimad olid -
Näpunäiteid huvitegevuste valimiseks
24.11.23
On lapsi, kes käivad juba esimeses klassis mitmes huviringis, naudivad neid harrastusi ning kohanevad nii koolielu kui ka õppevälise tegevusega