fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

SPORDIGÜMNAASIUMI UUDISKIRI

Tagasi minevikku ehk kuidas me ERMis käisime

21.12.2022

4. oktoobril käisid Audentese spordigümnaasiumi Tallinna üksuse õpilased Eesti suurimas ja maailma moodsaimas muuseumis ehk ERMis. Sellest päevast jutustavad nad ise nii:

„Kell 8.00 (mõnedel andmetel ka 8.04) startisid kolm bussi Audentese kooli juurest Tartusse. Päeva esimese võidu saavutas buss 11. klasside õpilastega, mis jõudis ERMi ette esimesena, edestades mitme minutiga nii 10. kui ka 12. klasside bussi.

Külastatav muuseum oli meile väga eriline juba põhjusel, et meil oli kaasas oma Erm, nimelt Egert Erm.

Igale klassile oli ette nähtud edukalt läbida üks muuseumituur ja üks töötuba.

  • Esimene muuseumituuridest oli meeldejääv suur ringkäik Raadil: käest kinni (nagu Balti kett) keksiti vanas lennubaasis ja mõisa juures, veetornis ja viinavabrikus. Ilm oli küll kehv, aga meeleolu ülev. Tuur oli hariv ja pärast kirjutati sellest mälestuseks postkaart.
  • Teisel tuuril osalejad viidi eksklusiivsele elamusretkele hõimurahvaste juurde: õpilased said näha nende täissuuruses elumaju ja suitsusauna ning kohata rahvariietes hõimlasi. Ainulaadne kogemus Skandinaavias!
  • Kolmandal tuuril osalejad käisid Eesti püsinäitusel, kus selgus, kuidas matsirahvast sai raamaturahvas. Siin oli meile kõik arusaadav, nagu maailma targimale rahvale kohane.

Lõunat sõime ERMi restoranis Pööripäev. Õppursportlased arvasid üksmeelselt, et toit oli suurepärane!

Pärastlõunal toimusid töötoad.

  • Esimeses neist sai tutvuda Enn Kunila kollektsioonist pärit taieste näitusega „Värvide ilu“ – need pilkupüüdvad maalid ei jätnud kedagi külmaks. Saime ka ise kunstis kätt proovida ja suurtelt meistritelt õppida. Kaasas olnud õpetajaid tundus just see näitus enim huvitavat.
  • Teine töötuba viis meid vaimsete teetähiste juurde Eesti püsinäitusel. Uurisime lähemalt Nõukogude aega ja iseseisvuse taastamise perioodi.
  • Kolmandas töötoas osalejad uurisid soome-ugri keeli ja meeli ning seda lausa ehtsa udmurdi juhtimisel. Kas teadsite, et pelmeen on kõrvakujuline ja udmurtide pealinnas on pelmeenile ausammas püstitatud?

Nägime muuseumis veel ka Eesti esimest sinimustvalget lippu, Lennart Meri autot ja eri ajastute voodeid, mis just lõunasöögi järel eriti ahvatlevad tundusid. Samuti saime teada, et ERMis on võimalik münti kivi peale jättes õnne proovida.

Muuseas, muuseumi on võimalik ka koju kaasa võtta: kui skaneerid oma pileti QR-koodi, siis saad hiljem kodus väljapanekuid edasi uurida.

Tagasisõit algas 14.45. Kooli juures oli esimesena taas 11. klasside buss, mis edestas mitme minutiga nii 10. kui ka 12. klasside bussi.

Kokkuvõtteks võime öelda, et tohutult arenesid nii meie silmaring, ilumeel kui ka ajaloo- ja kultuuritunnetus. Nägime palju, kuid palju jäi veel nägemata. Kindlasti läheme ERMi veel. Tule Sina ka!“

Jalus