Uudised
lastekooli uudiskiri
Tiina Trass: „Oma aeg on parim, mida saate lastele kinkida“
04.12.2017
Laupäevaste rühmade muusikaõpetaja Tiina Trass töötab Audentese lastekoolis juba viiendat aastat. Ta ütleb, et siinsed inimesed teevad oma tööd südamega.
Kuidas sai Sinust Audentese lastekooli muusikaõpetaja?
Väga tavaliselt. Mulle saadeti kiri, et lastekool vajab muusikaõpetajat. Mõtlesin paar päeva selle üle järele, kandideerisin ja siin ma nüüd olen.
Milline on hea õpetaja?
Hea õpetaja meeldib lastele. Ta on väga loov, õiglane ja professionaalselt pädev. Ta on eeskuju igas mõttes. Sellepärast pole sugugi vähetähtis tema üldine kultuuritaust ehk see, mida ta loeb, kuulab, vaatab, arvab jne.
Aga on veel miski ja seda ei saa õppida. Ühel õpetajal see miski on, teisel ei ole. Lapsed tunnevad säärase inspireeriva õpetaja vaistlikult ära.
Mis motiveerib Sind õpetajatööd tegema?
Mulle meeldib muusika ja ma armastan lapsi. Nende siirus ja rõõm motiveerivadki.
Andekat last märkab õpetaja üsna kiiresti. Aga erilist rõõmu teeb see, kui mõni tagasihoidlik laps järsku avaneb ja särama lööb.
Kas varasemast muusikukogemusest on õpetajatöös abi?
Muidugi on. Olen kogu oma elu muusikaga tegelenud. Kõigepealt õppisin kümme aastat pilli Tartus, siis omandasin muusikapedagoogika eriala Eesti muusikaakadeemias. Tudengiaega ja ka edaspidisesse ellu on jäänud laulmine mitmes kooris, millele lisanduvad aastad Arsise kellade ansamblis. Nüüd siis töötan muusikaõpetajana Audentese lastekoolis ja Mooniõie lasteaias.
Olen kuulanud ja esitanud nii palju imelist muusikat ning kindlasti on see mind kui inimest tugevalt mõjutanud. Kuidas ma saaksin lastele muusikat õpetada, kui ma isegi ei teaks, mis see on?
Kas lapsed on aja jooksul muutunud?
Oleneb, kui kaugele tagasi vaadata. Enda 20 tööaastale toetudes võin öelda, et õpilased tulevad tundi ja lahkuvad sealt endiselt säravate silmade ning naerusuuga. Küll aga on püsimatuid lapsi praegusel ajal märksa rohkem.
Muutunud on see, mida lapse ümber väärtustatakse, ehk see, mida lastakse tal kuulata, vaadata ja omada. Samuti tundub mulle, et lastelt oodatakse mõnikord liiga palju. Ka see on ühiskonna väärtushinnangute muutumise tagajärg.
Lapsed on meeletult vastuvõtlikud, kahjuks ka halvale. Ajab ju segadusse, kui räägitakse ja õpetatakse üht, aga tehakse hoopis teist.
Mis on muusikaga tutvumisel oluline, kui räägime eelkooliealisest lapsest?
Kõigepealt tuleb aru saada, kui tähtis roll on muusikal lapse tundeelu kujundamisel. Pean silmas igasugust muusikat. Arvan, et eelkooliealine laps peaks saama kuulata palju head klassikalist muusikat. Kui lapsel kujunevad sel juhul omad muusikalised lemmikud, siis võime tähele panna, kuivõrd detailitruult ta üht või teist teost jäljendada püüab.
Muusikatundides saavad lapsed ise muusikat teha. Ma pole veel kohanud last, kes ei tahaks tunnis pilli mängida. Kui on juba huvi pillide vastu, siis võiks hakata käima kontsertidel. Kuue-seitsmeaastase lapsega, kes on harjunud kodus klassikalist muusikat kuulama, võite vabalt minna kontserdile ja ooperietendusele.
Mida soovitaksid lapsevanemale?
Käige lastega igal aastaajal palju looduses ja leidke selle muutumise märke! Jalutades on hea ka niisama ilmaasju arutada ja mõnele probleemile lahendust otsida.
Kuidas Sa oma akusid täidad ehk millega tegeled vabal ajal?
Üldiselt meeldib mulle väga kodus olla. Ma ei ole eriti seltskondlik, aga hoian väga neid inimesi, kes on mulle armsad.
Meie peres kasvab neli last ja ühiselt käime tihti loodusmatkadel. Vahel tuleb tõesti ka enda jaoks aega leida, siis lähen kontserdile, teatrisse või kinno. Aastate jooksul on veel tekkinud harjumus trennis käia ja füüsilist vormi hoida.
Kõige rohkem meeldib mulle suvepuhkuse ajal Põlvamaal, meie maakodus. Rohenäpp ma ei ole, nii et saan aega veeta aias raamatuid lugedes ja vaikust nautides. Veel meeldib mulle väga pilvi vaadata ja augusti tähistaevas on ka võrratu.
Tudengipõlves ja Arsise kellade ansamblis mängides sain oma reisihuvi põhjalikult ammendatud, nii et praegu ei kisu mind enam kaugele. Eestimaa loodus on imekaunis, eriti rabad.
Vaata veel
-
AUDENTESE PODCAST | Elavate teadmiste sünd. Miks nende kujundamine on oluline?
28.09.23
Kutsume teid põnevasse episoodi, kus süüvime sügavale teadmiste maailma ja uurime, kuidas teadmised tegelikult sünnivad ning miks nende kujundamine on -
Priit Ilver sai EOK 100 kuldmärgi Eesti spordi edendamise eest
28.09.23
Hiljutisel Eesti Olümpiakomitee (EOK) tippspordi komisjoni koosolekul anti meie spordiklubi juhatajale ja spordigümnaasiumi direktorile Priit Ilverile üle EOK 100 kuldmärk. -
Septembris tähistasime vanavanemate päeva
27.09.23
Septembrikuu teisel pühapäeval on vanavanemate päev, mida meie koolis tähistati lausa terve nädala. Vanavanemate nädala raames käisid tundides mitmed vanavanematest -
Viis põhjust, miks omandada gümnaasiumiharidus e-õppena
27.09.23
Tänapäeva maailm on täis põnevaid tegevusi ja väljakutseid. Paljud gümnasistid seisavad seepärast paratamatult valiku ees, millal alustada iseseisva eluga ning