fbpx

Tagasiside

Meie jaoks on oluline Sinu tagasiside, et saaksime pidevalt areneda ja vastata Sinu ootustele. Kirjuta siia, mis Sulle meeldib või mis saaks järgmine kord olla paremini. Kui Sul on küsimus lepingu muudatuse või treeningule registreerimise kohta, siis edasta see veebilehe jaluses olevale e-posti aadressile.

Otsi
 

Uudised

ERAKOOL

Tublid vene keele õppijad tutvusid Haapsaluga

13.06.2022

Iga kuu tutvusid õpilased vene keele tundides uue heliloojaga. Nad ei kuulanud ainult muusikat, vaid õppisid ka huvitavaid fakte, uusi sõnu ja heliloojate nimesid. Aasta jooksul sai kuulatud palju klassikalist muusikat ning tutvuti suurepäraste heliloojatega nagu Tšaikovski, Musorgski, Rahhmaninov, Prokofiev, Stravinski, Rimski-Korsakov, Shostakovich, Glinka ja Borodin. Õppeaasta lõpus toimus tublimatele vene keele õppijatele ekskursioon Haapsalu linna.

Reisi eesmärk oli tutvuda Haapsalu linna vanima gümnaasiumiga ning rohkem teada saada linnast, kus elas ja töötas maailmakuulus helilooja Tšaikovski. Läänemaa Ühisgümnaasium on olnud ajalooline hoone 200 aastat. See teeb selle üheks vanimaks kooliks Haapsalu linnas. Kõige vanem osa koolist ehitati XVIII sajandi lõpus, aga kõige uuema osa 1928. aastal. 2013. aastal oli terve kool täielikult taastatud ja kannab nüüd nime Läänemaa Ühisgümnaasium, varem oli kool nimetatud uurija ja keeleteadlase F.I. Wiedemann järgi . Hoone on kantud riiklikusse kultuurimälestiste registrisse. Kool valiti ka Aasta kooliks 2022.

Gümnaasiumi õpilased tervitasid meie õpilasi väga sõbralikult. Nad tutvustasid meile koolimaja ja rääkisid selle ajaloost. Oli võimalus ronida kooli torni ja näha imelist linna panoraami. Samuti oli väga huvitav külastada koolimuuseumi, mis sisaldab vanu fotosi, dokumente, juriidilisi dokumente ja tunnistusi. Pärast ekskursiooni kutsuti meid kooliaulasse ja räägiti Haapsalust. Saime teada, et erinevatel aegadel külastasid seda linna silmapaistvad kultuuri ja poliitika tegelased. Kuid kõige rohkem on linnaelanikud uhked selle üle, et noorematel aastatel puhkas nende linnas maailma kuulus helilooja Pjotr Iljitš Tšaikovski. 1867. aastal polnud ta veel populaarne, ta oli siis 27-aastane.

Tšaikovski püüdis ühendada alates lapsepõlvest kogetud rahvuslikku muusikat ja õpitud põhimõtteid, mis olid iseloomulikud lääne muusika meloodiatele ja harmooniatele. Ta oli esimene helilooja, kelle muusikal oli püsiv rahvusvaheline mõju. Sellele aitas kaasa tema tegutsemine külalisdirigendina Euroopas ja Ameerika Ühendriikides. Publiku seas oli Tšaikovski muusika alati populaarne, Euroopas pakkus see huvi oma läänelike elementide tõttu. P. Tšaikovski on oluline Eesti ajaloos. Haapsalus on temanimeline pink, mis meenutab helilooja viibimist seal 1867. aasta suvel. Pingile on noodikirjas raiutud tema 6. sümfoonia „Pateetiline”, imekauni eesti rahvaviisi „Kallis Mari” meloodia esimesed taktid, millist rahvaviisi helilooja on hiljem meisterlikult oma sümfoonias kasutanud. P. Tšaikovski 6. sümfoonia on helilooja sümfooniatest kõige tuntum. Pärast teose esiettekannet kirjutas ta järgmist: „Olen selle sümfoonia üle uhkem kui ükskõik millise teise oma teose üle.”

Haapsalus kirjutas ta klaveritsükli „Mälestusi Haapsalust” (Souvenir de Hapsal). Noodikirjastaja, Tallinna kaluri poja Peeter Jürgensoni (1836–1904) suur teene oli P. Tšaikovski ande avastamine ja tema loomingu levitamine üle kogu maailma. Ühtlasi maksis Jürgenson temale kõige kõrgemat honorari, olgugi et see kulutusi ei katnud, ja vajadusel abistas teda rahaga. P. Tšaikovski soovis, et inimesed leiaksid rasketel aegadel tema muusikast trotsi ja tuge. Pärast kontserti tegid gümnaasiumiõpilased huvitava ekskursiooni vanalinnas. Külastasime Haapsalu lossi, kuulasime Valge Daami legendi. Nägime kohta, kus kunagi seisis maja mida tulevane helilooja üüris ja jalutasime mööda mereäärt, nagu kunagi varem noor Tšaikovski ja lõpetasime ekskursiooni Tšaikovski pingil.

Reis oli väga huvitav, saime teada palju fakte mitte ainult Haapsalust ja Tšaikovskist, vaid tutvusime ka Haapsalu vanima gümnaasiumiga, kus töötavad ja õpivad imelised inimesed. Meie õpilased tegid Haapsalus käigust plakateid, millega sai tutvuda koolimaja neljandal korrusel. Uue kooliaasta alguses plaanime läbi viia viktoriine, milles räägime taas heliloojatest, Haapsalust ja muusika rollist inimese elus.

Grete Maria, 9.a: „12. mai hommikul sättisime suuna Haapsalu linna poole. Meid võeti soojalt vastu Läänemaa Ühigümnaasiumis. Kooli peal tehti meile põhjalik ringkäik, kus me saime näha maaalusest õpilasesindusruumidest kuni kooli tornini, kust oli näha imelist vaadet Haapsalu linnale. Tutvusime kooli pika ja huvitava ajalooga. Koolihoone on üle kahesaja aasta vana, mis teeb sellest Haapsalu vanim kooli. Märkimisväärne on kooli arhitektuur, erinevaid hoone osasid on eri aegadel reustaureeritud, mis kajastab omapärast ilu kooli kujunduses. Uhkes kooli aulas jutustati meile maailmakuulsast heliloojast Pjotr Tšaikovskist ja tema kolmest Haapsalus veedetud suvekuust. Tal oli olnud tagasihoidlik ja väga lihtne elu Haapsalus. Iga vaba hetke olevat ta pühendanud oma poisikestest vendadele. Ballid ja mud meelelahutusüritused ei köitnud komponisti, ta eelistas rahulikke jalutuskäike mööda linna. Muusikalise näitena saime kuulata kohalikku gümnasisti mängimas saksofonil Tšaikovski loomingut. Edasi tehti meile tuur Haapsalu linnas. Käisime Haapsalu linnuse hoovis, kus räägiti meile põnev linnalegend Valgest Daamist, kes on müüritud Toomkiriku seintesse ja kord aastas ühel augusti täiskuu ööl end nähtavaks teeb. Järgnevalt jalutasime kaldapromenaadil, kust oli näha silmatorkavat Allikapaviljoni, imeilusa kujundusega Kuursaali ja meres asuvat jääkaru skulptuuri. Mööda promenaadi jõudsime Tšaikovski pingini, kohta kus talle oli meeldinud päikeseloojanguid vaadata. Haapsalus olevat ta kuulnud eesti rahvalaulu „Kallis Mari”, millest sai ta inspiratsiooni oma 6. sümfoonia kirjutamiseks. Õppereisil saime palju uut ja huvitavat teada mainekast heliloojast Tšaikoovskist ja armsast Haapsalu linnast.”

Marius, 5.a: „Tore oli avastada Haapsalu ja tore oli avastada Läänemaa gümnaasiumi. Sain teada Valgest Daamist“

Sandra, 9.a: „Sõitsime Haapsalu linna, kus me käisime Läänemaa Ühisgümnaasiumis. Seal tehti meile ekskursioon kooli peal ja tutvustati kooli. Koolil on olnud väga palju erinevad nimesid aegade jooksul. Nende koolis tegutseb väga aktiivselt õpilasomavalitsus VÕLV. Saime ka käia kooli tornis, kust avanes imekaunis vaade linnale. Kui kooli peal oli ekskursioon tehtud, siis suundusime aulasse, kus tutvustati meile Pjotr Tšaikovskit. Peale seda kui olime saanud palju huvitavat teada, suundusime linna peale. Haapsalu linnas näidati meile vaatamisväärsuseid. Jalutades mööda kaldapromenaadi nägime kuursaali, Roman Haavamäe päikesekella ja teisi skulptuure. Käisime ka piiskopilinnust vaatamas ja meile räägiti Valgest Daamist. Sellega lõppes meie lahe ekskursioon“

Sten, 8.a: „12. mail käisime me kooliga ekskursioonil Haapsalus. Saime näha Läänemaa Ühisgümnaasiumit, Haapsalu linnust ja ilusaid tänavaid. Õppisin ka üht-teist ajaloo kohta. Näiteks Haapsalus on elanud paljud kuulsad venelased nt Tšaikovski. Läänemaa Ühisgümnaasiumis oli aga omakorda väga ilus arhitektuur. Koolis oli mõnus õhkkond ja õpilased olid viisakad. Nad olid välja mõelnud ägeda grupi nimega VÕLV, mis on põhimõteliselt õpilasesindus. Mind üllatas, kui ägedad toad olid ehitatud keldrisse. Seal olid mugavad diivanid, ägedad kujud ning huvitav sisekujundus. Paljudes koolides võiksid sellised toad olla. Kui ma peaks kellelegi mingit gümnaasiumi soovitama Läänemaal, siis ma soovitakski seda kooli. Meile tehti väike tiir linnas, kus saime näha ilusaid maju ja vaateid. Räägiti ka huvitavaid fakte näiteks, kus Peeter I suvitas. Ma jäin väga rahule ekskursiooniga ja selliseid reise võiks veel teha, mis on õpetlikud, huvitavad ning lõbusad. Sai avardada silmaringi ning näha, mis elu on Haapsalus ning millised on seal noored.”

Jalus